• JIT-X
  • Posts
  • JIT 49 - AI je tvůj sidekick, ne tvůj boss

JIT 49 - AI je tvůj sidekick, ne tvůj boss

Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.

Ahoj,

svět IT se neustále mění a přináší spoustu novinek – od změn v zákoníku práce po nástup umělé inteligence. Důležité je se v tom neztratit a zůstat v obraze. Ale jak na to? Klíčové je vědět, co se učit, a jak se učit efektivně. A taky se nebát přijmout nové pomocníky, třeba AI, která už dávno není jen buzzword, ale praktický nástroj. Nenechávej se zahltit informacemi, ale vybírej si to podstatné, co tě posune dál. Tak neváhej a vrhni se na první článek.

Zkušební doba až 4 měsíce

I to je součástí Flexi novely zákoníku práce, která vešla v účinnost 1. 6. 2025. Změnila se spousta pravidel, mezi nimi například pravidla pro práci na DPP/DPČ v rámci rodičovské nebo čas od kdy se počítá výpovědní doba. Nově již zaměstnavatel nesmí omezovat zaměstnance v nakládání s informacemi o výši a struktuře výdělku. Takže se nemusíme bát otevřeně mluvit o platech. A to není vše v článku najdeš ucelený přehled změn. Jaká změna se tě nejvíce dotkla? Poděl se na Discordu.

Musím se naučit …

…HTML, JavaScript, SQL, React, Cypress, Playwright … a pak můžu začít a najít nějaký problém, který tím vyřeším. Co to vzít od konce? Nejprve začít řešit problém a z toho vyplyne, co se mám naučit. Co potřebuji znát, abych se posunul*a dál. Učit se při budování něčeho často přináší větší užitek než pustit si milióntý tutoriál. Podívej se na video o “vývoji řízeného učením“. Důležité je, že nemusíš vědět všechno, abys začal*a, ale musíš začít, abyste něco věděl*a. Nejsi v tom sám, poděl se o svůj projekt na Discordu v kanále ukaž-svůj-projekt a získej cennou zpětnou vazbu.

Máme pro tebe deset nových modelů. A jsou lepší než ty včera. AI nám sebere práci … Neunavuje tě to už? Nás ano. Proto jsme přestali sledovat některé kanály. Ale to neznamená, že jsme na AI zanevřeli. Objali jsme ji. Porozuměli jsme jí. Naplánovali jsme si, co s novými nástroji můžeme dělat. A nakonec jsme se adaptovali. Přijali jsme AI jako pomocníka na nudnou rutinní práci, která nás štvala. Teď máme prostor věnovat se zajímavějším problémům. Zkus to taky! Ale nejprve si poslechni přednášku.

Rád*a bys AI adaptovala, ale nenapadá tě, co s těmi všemi AI nástroji dělat? Přidej se na kurz AI pro vývojáře a testery. Petr ti ukáže neuvěřitelné množství možností a nápadů, jež tě na tvé cestě posunou dál.

Chceš mít Git nastavený jako jeho vývojáři?

Nastavení Gitu nekončí jen jménem a e-mailem. Upravit se toho dá víc. V článku najdeš nastavení, která by měly být výchozí i podle zkušených vývojářů Gitu. Tak neváhej a vrhni se na článek a jednoduše si vylepši výpisy větví a tagů. Získej lepší přehled o změnách (diff), usnadni si pushování a fetchování, a zbav se otravných rutinních úkolů. Protože stačí si přidat pár řádků do ~/.gitconfig souboru a můžeš programovat efektivněji. Která funkce ti přijde nejzajímavější? Poděl se o to na Discordu.

Věříš svým testům?

A viděl*a jsi je selhat? Zelené testy poskytují jistou dávku sebevědomí. To ale nemusí znamenat, že tvůj kód je v pořádku. Může se stát, že test je špatně napsaný a poskytuje falešné výsledky, protože nikdy nemůže spadnout. Což nezjistíš, pokud ho úmyslně neupravíš, aby selhal a on je stále zelený. V článku najdeš zajímavou myšlenku na automatizaci, která by mutovala testy. Například měnila assertion a tím by se ověřovalo, že testy jsou správně napsané.

Plynulý uživatelský zážitek

Každá firma přistupuje k vydávání verzí jiným přístupem. Někde je cyklus dlouhý několik měsíců, zahrnuje nejprve adaptaci nejméně platících zákazníků nebo vybrané skupinky alfa testerů. A jinde je dlouhý jen pár hodin. Projdou automatizované testy a je to v produkci pro všechny. Spotify zvolilo přístup něco mezi tím. Jejich cyklus je nastavený tak, aby zajistili stabilitu aplikace a plynulý uživatelský zážitek. Takže novou featuru dostanou všichni uživatelé nejdříve po týdnu a půl, kdy to začnou testovat interní týmy, alfa testeři, následně beta testeři.

Umíš říct, co chceš?

Vibecoding teď hýbe světem. Budí vášně - AI začala programovat ve velkém. Můžeš slyšet:,,vždyť ty appky, co z toho lezou, jsou hrozné!” To není úplně pravda. Problém je v tom, že se do toho pustili všichni, aniž by věděli, jak na to. I vibecoding má svá pravidla. Poslechni si rozhovor s největším propagátorem vibecodingu v České Republice. Nám z toho vychází, že je potřeba se naučit používat správné nástroje a správně specifikovat, co chci. A hlavně nezapomenout, že stále jsme my ten supervizor. Nezapomeň se svými výtvory pochlubit na Discordu.

Vibecoding se dá dělat správně. Přidej se na kurz vibecodingu, kde si pod Petrovým dohledem vytvoříš svou vlastní appku, která ti může vytrhnout trn z paty. Protože nejjednodušší je začít u sebe a svých potřeb.

Práce jako priorita

Syndrom vyhoření je čím dál tím běžnější psychické onemocnění. Všichni o něm mluví. Ale věděl*a jsi, že má 11 fází než přijde úplný psychický a fyzický kolaps? Takže nemusíš čekat na poslední fází, než začneš řešit svou duševní pohodu. Neignoruj svoje tělo má rozhodně vyšší prioritu než práce a peníze.

Kurzovní lístek

Máme pro tebe první celovíkendový kurz. Pojď si vytvořit vlastní appku pomocí vibecodingu. 22 hodin intenzivní práce na své vlastní aplikaci pod dohledem zkušeného lektora Petra, který má AI v krvi. Tak neváhej a přihlas se na termín 22. 8. - 24. 8. 2025 v Praze.

Objev sílu Figmy s Kubou. Začínáme ve středu 3. 9. 2025 v 18:00. Během 12 týdnů vytvoříš vlastní návrh aplikace, který ti bude supervizorvat zkušený grafik.

Chceš se stát mistrem*mistryní efektivity? Nebo jen zjistit jak s AI pracovat? Přidej se na kurz AI pro vývojáře a testery. Začínáme netradičně ve čtvrtek 11. 9. 2025.

Nebo snad už víš, jak AI funguje, ale chceš vědět, jak získává ruce a nohy pro komunikaci s vnějším světem? Díky API! Nejen tohle, ale mnohem víc se dozvíš na Kurzu API.

Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.

Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.