- JIT-X
- Posts
- JIT 47 - Umění vyniknout
JIT 47 - Umění vyniknout
Učení je nikdy nekončící proces.
Ahoj,
každý jsme jen malá vločka ve velké kupě sněhu. Vločka ohrožená změnou klimatu IT světa. Proto je ještě důležitější umět vyniknout. Nejsou potřeba magické schopnosti, ale věci, které jsou reálné. Umět se učit a rozpoznat, jaké technologie jsou teď na tvé cestě zbytečné. Nebo neztrácet hlavu z AI a přijmout ji jako parťáka, který ti pomůže v růstu. Tak neváhej a vrhni se na první video.
AI je fičák i u jednorožců
Rohlík i Productboard jsou známí čeští jednorožci. Zároveň jde o rozsáhlé projekty, takže by se mohlo zdát, že AI u nich nemá místo. Opak je však pravdou - existuje spousta míst, kde lze AI aplikovat i v takových (a ještě mnohem větších) firmách - stačí chtít. Na záznamu meetupu zaměřeného na AI se rozebírají možnosti umělé inteligence a na závěr se nadhodí i téma juniorů v době AI. Mimojiné tam zazní, že firmy by teď měly (pokud mohou) nabírat juniory. Proč? To se dozvíš ve videu.
Uč se, protože to AI neumí
AI se neumí učit, tedy minimálně ne aktuální generativní AI, pod kterou dnes většina vnímá velké jazykové modely. Tato slabina je naší ohromnou konkurenční výhodou a je to taky cesta k tomu být lepší programátor. AI pracuje izolovaně a nebere v potaz širší kontext. A to se vůbec nebavíme o situaci, kdy chybí informace v datech AI, pak si začne často úplně vymýšlet. Takže co můžeš udělat pro to, aby tě AI nenahradila?
Plná lednička
Představ si: “Stojíš v kuchyni. Lednice je otevřená a ty do ní koukáš a nevíš, co si vzít. Je toho tolik a vše vypadá tak lákavě. Nechceš se zklamat.” A tak máš rozhodovací paralýzu. Teď se přenes do světa IT. Tvoje pomyslná lednice je plná AI modelů. Stačí jen sáhnout a můžeš být efektivnější. Ale jaký model je nejlepší na vývoj. Podívej se na výsledky testů DevQualityEval v1.1, třeba tam svou paralýzu vyřešíš. Neboj se k žebříčku opakovaně vracet, časy v AI se mění pekelně rychle.
A víš, kde se naučíš novinky pomalu dřív, než přijdou? V našem kurzu AI. Zpětná vazba, kterou Petr nejčastěji dostává, jsou nechápavé výrazy, jak to všechno, tak rychle aplikuje!
Neočekávaná komunikace
Nenačetla se ti stránka? Načítá se nekonečně dlouho? Nebo nesouhlasí chybové zprávy? To vše může být způsobeno nějakou chybou v komunikací mezi backendem a frontendem, tedy API. Třeba nepřišel request včas, načítá se příliš mnoho dat nebo request vrací jiné status kódy. Včasným testováním můžeš odhalit spoustu problémů, které přímo ovlivňují uživatelskou zkušenost.
Je-li pro tebe komunikace mezi serverem a klientem velká neznámá, nebo chceš rozšířit znalost o Postmana, přihlaš se na kurz API.
Chci umět všechno
Znáš to. Sotva se něco naučíš, už chceš vědět něco nového. Posunout se, nezůstávat na jednom místě. Nejlépe se rovnou naučit to, co mi přinese největší kariérní posun. Ale co to je? To záleží. Například u testerů začínajících s testováním, je to prohloubení znalostí manuálního testování. Proč to není hned automatizace? I to je jedna z věcí, kterou se dozvíš v článku. Některé v něm uvedené technologie bychom rovnou nejradši z tvé cesty vyškrtly. Například pokud chceš dělat performance testování a máš-li možnost volby, sáhni místo jMeteru po k6.
Vynikni
Životopis je často první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Proto chceme, aby byl perfektní a bez chyb. Hrajeme si s ním co nejvíc. Napíšeme do něj vše, co umíme. Poté vyčerpaně pošleme vytvořené dílo do světa a čekáme na výsledek. Ale to mnohdy nestačí. Jak zvýšit svoje šance na úspěch? Podívej se, jak to vidí recruiter.
Ztratil*a jsi se na své cestě? Neboj nejsi v tom sám*sama. Pomůžeme ti najít směr. Poděl se o svůj příběh na Discordu nebo si zamluv konzultaci u některého z našich lektorů.
Vykresluj co nejdřív
Nejdůležitější úkol, který je potřeba splnit, abys měl dobré hodnocení v INP je právě rychlé vykreslení změny. Co se ale děje předtím a proč je to tak pomalé? V následujícím článku se jde do hloubky, přesto však velice přívětivým a jednoduchým způsobem. Navázat pak můžeš druhým dílem, kde se autor zaměřuje přímo na React.
50 na 50
Nechápu to, pořád mi nejde dosáhnout work-life balance. Prostě nejsem schopen*na přijít z práce a udělat ve svém mozku tlustou čáru. Navíc během týdne pracuji i z domova, takže pracuji vlastně pořád. Work-life balance je můj vysněný sen!
Poznáváš se v tom? Pak možná přišel čas na změnu. Odstoupit od ideálů a přijmout realitu. Pokud je tvou prioritou rodina, nastav si čas pro ni. Pokud potřebuješ čas pro sebe, tak si stanov, kdy půjdeš do sauny/hospody/wellness nebo si jen doma budeš číst knížku. Práce je součástí života a prolíná se s dalšími jeho částmi. Snažit se dosáhnout něčeho nereálného, tě jen zbytečně zatíží.
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.