- JIT-X
- Posts
- JIT 46 - Pohodové čtení
JIT 46 - Pohodové čtení
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.
Ahoj,
znáš ten pocit, když prokrastinuješ celý den, protože máš udělat nějaké úkoly a nechce se ti do nich? Tak se do nich pustíš až večer protože už musíš. A pak ráno jsi celý rozlámaný*á a proklínáš se a slibuješ si, že to nikdy neuděláš. My tyhle pocity známe moc dobře. Ještě k němu často přidáváme pocit zahlcení a frustrace, protože máme spoustu poznámek a nápadů, a nevíme, které začít řešit první. Naštěstí dnes již existují nástroje nebo techniky, které nás takových pocitů můžou zbavit. Tak neváhej a vrhni se na první članek.
Pohodová produktivita
Jakto že už zase nejsem produktivní? Zase jsem celý den prokrastinoval*a a nic neudělal*a. Budu pracovat celou noc a doženu to. Musím být víc disciplinovaný*á! Omyl, být produktivní jde i bez stresu, který v nás vyvolávají úkoly, okolí nebo ty sám. Jenže jak na to? Podívej se nejprve na shrnutí knížky Pohodová produktivita a třeba se v některých příkladech poznáš. Stejně jako my. A až si uděláš z nějaké nudné práce hru, tak se nezapomeň podělit o svou zkušenost na Discordu.
Pracuj chytře s vlastními zdroji
Máš už svůj second brain, který je už tak velký, že hledat v něm je nadlouho? Máš svou kupu poznámek, ve které něco najít je na dva dny? Nebo potřebuješ vytáhnout data z pracovních pozic, které sis vyscrapoval*a z nějakého webu? Jde to udělat chytře. Stačí ti k tomu NotebookLM. Než se pustíš do videa, chtěli bychom upozornit, že NotebookLM má jasné limity. 50 zdrojů, 500 000 slov, tedy maximálně 25 000 000 slov. To je pevně daný limit pro základní verzi. Pro Enterprise je to 300 zdrojů, tedy 150 000 000 milionů slov. Pro představu je to zhruba 138x celý Harry Potter. Jasně, je to hodně, ale je to definovaný limit.
Jak to řeší?
1. Velké kontextové okno (Gemini má 2M tokenů, otestovali to údajně až na 10M tokenů). 2. RAG - tedy retrieval augmented generation, kdy doplňují do promptu informace ze získaných dat. To samé vlastně dělá Assistants API od OpenAI nebo CustomGPT. Jen tam nemají tak agresivní grounding (uzemnění na zdroje), aby to odpovídalo jen z těch zdrojů, které jsi přidal. Zároveň NotebookLM stále má šanci halucinovat. Stále je to založené na generativní AI. Jenom má extrémně agresivně nastavený grounding na zdroje, které mu nahraješ. V tom je jeho ohromná síla!
V článku https://blog.google/technology/ai/notebooklm-google-ai/ Google upozorňuje, že vždy je důležité ověřit data v původním zdroji, i NotebookLM umí halucinovat. Ověření je lehčí díky odkazům. Nezapoměň svoje dojmy z NotebookLM sdílet na Discordu ve vlákně debata o AI.
NotebookLM ti skvěle pomůže pracovat s tvými zdroji, ale na vývoj to nestačí. Pokud chceš vědět, jak používat AI ve vývoji, tak neváhej a přihlaš se na Kurz AI pro vývojáře a testery, který vede Petr Glaser - náš technologický fanatik.
Stop chaosu
Představ si, že máš svůj projekt. Pracuješ na něm sám nebo s pár kamarády. Úkoly a nápady máš v hlavě nebo na milionu papírků. Pomalu tě to začíná přerůstat a zahlcovat. Nevíš čím začít, jak pokračovat, který z úkolů je prioritnější. No a to se přesně stalo i nám v Nauč mě IT. Proto jsme začali používat Kanban, tedy vizuální metodu pro řízení práce, která pomáhá organizovat úkoly a zefektivnit pracovní procesy. Vytvořili jsme si vlastní trackování úkolů v Notionu. Naše Kanbanová tabule vypadá jinak než tabule ve videu, protože jsme si ji upravili pro vlastní potřeby. Ale pro tvůj projekt ze začátku bude stačit jen pár sloupců. Mimochodem Kanban nepochází z IT světa, i když se v něm krásně ujal. Metoda byla původně vyvinuta společností Toyota pro řízení výroby.
Jak postavit blog
Co všechno se dá vylepšit na osobním blogu? Autor článku si vzal na paškál Next.js, animace i databázi a pustil se do experimentování. Přidal interaktivní prvky, animované přechody mezi stránkami a vylepšil vyhledávání. Výsledek? Moderní blog plný efektů, které ale občas zpomalují načítání. Je to krok vpřed, nebo jen slepá ulička? Přečti si, jaké technologie použil, a poděl se o svůj názor na Discordu!
Další hustá CSS feature
V minulosti se na spoustu věcí používal JavaScript. Jak jde svět dál, tak CSS začíná nabývat na síle. Co dřív bylo možné jen pomocí JS, jde už dnes bez něj, ať už jde o popover a pozicování objeveného prvku, tak i o novou funkcionalitu Scroll State Queries. Díky nim můžeme - jak je ukázáno v článku - třeba připnout menu na vršek stránky a změnit jeho CSS vlastnost na základě připnutí.
Bug nebo chybějící feature?
Jaký je podle tebe rozdíl mezi chybami (bugy) a požadavky na funkce? Obojí přece ukazuje na něco chybějícího v produktu, co brání uživateli v úspěšném používání. Můžeš se na to podívat očima peněz. Zákazníci platí za nové funkce, firma za chyby. Ale to by mohlo vést k manipulaci. Přece je vždy lepší, když ti někdo zaplatí za tvůj problém. Proto přestaňme chyby vnímat jako chyby, ale jako prostor pro zlepšení
Je kvalita pouze o hledání bugů?
Jak je to s tou kvalitou? Co to vlastně znamená? Je produkt kvalitní, když management, uživatel i vývojáři jsou spokojení? Je tester takový support, který by měla mít každá správná výprava? Support, který kryje záda všem, tím, že odhaluje bugy nebo se snaží prosadit statickou analýzu či jinak zlepšit uživatelskou/vývojářskou zkušenost. Podívej se na video, kde se dozvíš odpovědi na všechny výše zmíněné otázky.
GIT a koťátka
Co má společného Git a koťátka? Geniální ilustraci, kterou najdeš v článku. Autorka je vizuální student - tedy se jí lépe učí z obrázků než z textu. Proto si studium nových věcí zpříjemňuje kresbami. Tato metoda nemusí fungovat každému. Někdo rád přepisuje, čte si nahlas… A co ty, znáš svůj efektivní způsob studia? Neboj se ho sdílet na Discordu, třeba je to metoda, která někomu usnadní nalezení té jeho*její.
Kurzovní lístek
Pomalu a jistě se nám rozrůstá nabídka kurzů. Dokonce na některé lze uplatnit dotaci přes Jsem v Kurzu. V nejbližších měsících máme otevřené běhy:
Kurz Figmy - Chceš se naučit, jak vytvořit ve Figmě kvalitní design? Tak tohle je právě pro tebe. Nalaď si od 2. 4. každou středu v 18:00 Figmu s Kubou. Na kurz lze čerpat dotaci přes Jsem v Kurzu.
AI pro vývojáře a testery - 20 hodin plných úkolů a AI nástrojů, stačí určitě na to najít ten svůj nejoblíbenější a nejvhodnější. Navíc Petr tě nenaučí pár krásných promtů, ale jak o nástrojích uvažovat, jak k nim přistupovat. Proto neváhej a přidej se. Nejbližší termín je 13. 5. 2025 a lze na něj využít dotace přes Jsem v Kurzu.
Kurz API - Request, Curl, Rest, GraphQL, Devtools a Postman, to je jen krátká ukázka termínů a technologií, které ti během 20 hodin Lia na kurzu vysvětlí. Otevřeli jsme víkendové termíny na přelom května/června. Na kurz lze čerpat dotaci přes Jsem v Kurzu.
Události komentáře
Práce v IT není jen o bouchání kódu, proto Frontendisti zařadili do březnového setkání v Brně i přednášku o sedavém životním stylu. Máš-li 12. 3. čas, vydej se na meetup do Clubca, podle seznamu účastníků tam bude docela živo.
Největší česká testerská konference testcrunch.cz se blíží, tak si ji nenech ujít. Můžeš se tam potkat s naší zakladatelkou Liou.
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.