• JIT-X
  • Posts
  • JIT 45 - Jasná komunikace

JIT 45 - Jasná komunikace

Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.

Ahoj,
čistá a jasná komunikace je důležitá pro to, jak se vyhnout nedorozumění či ztracení. Proč by to mělo být důležité pro asociální ajťáky? Protože máme kolegy. Protože máme své budoucí já. Protože naše appky si povídají. Protože vyvíjíme produkt pro uživatele… Každá skupina má svůj vlastní způsob komunikace, který je dobré se naučit. Nebo mu aspoň nahlédnout pod pokličku. Tak neváhej a vrhni se na první video.

Čistá pomoc uživatelům

Každý má právo používat jakýkoliv digitální produkt (web, mobilní appku, dokumenty) v plném rozsahu. Zní to hezky, ale 96% digitálních řešení není přístupná. Proto je důležité o přístupnosti mluvit. Podívej se na přednášku Ondřeje Pohla, kde ukazuje, co vše je znevýhodnění. Určitě tě některé překvapí. Sám*sama se můžeš stát situačně znevýhodněným*ou velice rychle. Stačí, když ti v létě zasvítí sluníčko do mobilu nebo si zapomeneš sluchátka. Nezapomeň, že technologie jsou zde, aby zlepšovaly lidské životy.

Komunikuješ jasně?

Kód nepíšeš jen pro sebe, jen aby ses v něm vyznal*a ty. Proto je odpovědností všech programátorů efektivně komunikovat se svými kolegy (a svým budoucím já). Můžeš na to jít mnoha způsoby, třeba self-documented code, kdy píšeš jasný a čistý kód. Nebo napíšeš testy, které testují funkcionalitu. I to může pomoci při budoucí identifikaci. Samozřejmě můžeš napsat dokumentaci. Zde je velké ALE. Co má smysl dokumentovat a kdy.

Špatný komentář je horší než žádný komentář. Přestože existuje mnoho zdrojů, které pomáhají programátorům psát lepší kód – jako jsou knihy a statické analyzátory – existuje jen málo zdrojů pro psaní lepších komentářů. Proto je dobré znát best practices, které zlepší tvou komunikaci. Podívej se na ukázky, například komentování každého řádku je vážně zlo.

A teď z jiného soudku - víš, co vzbuzují loga? Co komunikují? Pro koho vlastně loga jsou určená? V článku se zaměřují na tři skupiny - grafiky, markeťáci/zadavatelé a laici. Proč zrovna tyto tři? Grafici loga vytváří a jsou bráni jako odborníci. Markeťáci jsou ti zadavatelé, kteří mají poslední slovo. A laici jsou ti, koho by mělo logo oslovit. Přečti si průzkum, kde se dozvíš, jak se tyto tři skupiny neshodují. A které logo se líbí tobě?

Jak si dal Postman rande s VS Code

Populární editor kódu VS Code lze upravovat, aby se ti s ním lépe pracovalo. Kromě úpravy zkratek a vzhledu, si můžeš přidat různá rozšíření například pro práci s gitem (jako GitLens). Najdeš je v levém bočním menu pod tlačítkem Extensions (rozšíření). Nezapomeň vybrané rozšíření nainstalovat. A pokud pracuješ s Postmanem, tak by se ti mohlo hodit následující.

Pokud by tě zajímalo víc, jak pracovat s Postmanem, nebo co je to API. Koukni na náš kurz API, kde si osvojíš nejen psaní automatizovaných testů v Postmanu.

Kurzovní lístek

Pomalu a jistě se nám rozrůstá nabídka kurzů. Dokonce na některé lze uplatnit dotaci přes Jsem v kurzu. V nejbližších měsících máme otevřené běhy:

  • AI pro vývojáře a testery - Pojď se od 4. 3. 2025 na 20 hodin ponořit s Petrem do světa AI.

  • Kurz API - Request, Curl, Rest, GrapQL, Devtools a Postman, to je jen krátká ukázka termínů a technologií, které ti během 20 hodin Lia na kurzu vysvětlí. Připrav si na to 10 pondělních večerů od 24. 2. 2025.

  • Základy Gitu - Lia tě během 4 večerů zasvětí do základní práce s Gitem. Naučíš se jak spolupracovat v týmu a nezmatkovat. Začínáme 12. 2. 2025.

  • Kurz Figmy - Chceš se naučit, jak vytvořit ve Figmě kvalitní design? Tak tohle je právě pro tebe. Nalaď si od 2. 4. každou středu v 18:00 Figmu s Kubou. Na kurz lze čerpat dotaci pře jsem v Kurzu.

Stabilní selektory

Jak vybrat správný selektor, abych ho hned nemusel*a opravovat? Častá otázka při vytváření E2E testů. Stačí se držet jednoduchých pravidel - nepoužívat absolutní cestu, indexy, hodně tříd atd… Zní to jednoduše, že? Problém je, že hodně webů není připravených na testovaní. Nevyvíjely se jako testovatelné. Proto se ti může stát, že budeš muset argumentovat, proč chceš zavést například id elementů. K tomu se ti bude hodit ukázka, čemu se vyhnout a proč.

Rychlostní koutek

Jeho tempo je vražedné, jeho nepřátelé jsou pomalé weby. Takové by mohlo být motto zrychlovače webů Martina Michálka. Ve své přednášce z Frontkonu přinesl hned několik témat k zamyšlení. Například, že ne všechna zařízení jsou si rovna, na každé webové stránce dnes stahujeme data o velikosti hry DOOM nebo že Lighthouse je jen syntetický test strojem. Neměli by ho používat manažeři pro kontrolu rychlosti.

Lidský mozek a oči jsou fascinující. Naši fyziologii je důležité vzít v potaz i při metrice INP (interaction to next paint - časový úsek, který trvá reakce uživatelského rozhraní na kliknutí nebo jiný vstup uživatele v rámci webové stránky). A to není ještě vše. Dalším parametrem, který ovlivnil stanovení hranice na 200ms je naše trpělivost.

Události komentáře

Máš pocit, že všichni okolo mluví o Gitu a GitHubu jako o samozřejmosti, ale tobě to připadá jako černá magie? Pak tu máme něco přesně pro tebe. Webinář Git nerovná se GitHub by Nauč mě IT | Talkbase.io, který bude ve středu 5. 2. v 18:00. Tak neváhej a přihlas se.

První letošní frontendisti budou ve středu 12. 2. 2025 od 18:00. V Brně se můžeš těšit na pokec u piva aneb Diskuzní večer na téma CSS5 a jak mění přístup k psaní webu.
Praze můžeš zajít na přednášky do Alma Carrer: Inkluzivní mindset, jak strukturovat npm skripty.

Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.

Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.