- JIT-X
- Posts
- JIT 44 - Nový začátek
JIT 44 - Nový začátek
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.
Ahoj,
nový začátek, nové sliby, nové já… zní ti to povědomě? Po čase míra motivovanosti opadne a plány vzaly za své. Ale nemusí to tak být. Stačí k začátkům přistupovat konstruktivně. Najít si cíl a s jasným plánem si za ním jít. A kdyby přece jen motivace začala klesat, dá se s tím pracovat. Tak neváhej a pusť si první video.
Máš už uklizený stůl?
A víš jistě, že bez toho můžeš začít programovat? Neděláme si srandu, i taková banalita jako nepořádek na stole tě může odlákávat od studia, pokud tvoje motivace trochu kolísá.
Studium programování je jako dlouhá a náročná cesta, ale správně nastavená motivace ti může pomoci ji zvládnout! Koukni na přednášku, kde se Markéta Willis zaměřila na praktické tipy, jak se udržet na správné cestě i v okamžicích, kdy počáteční nadšení opadne.
Jak se poprat s rovinou?
Cesta k mistrovství není strmě stoupající přímka. Nachází se na ní fáze roviny. Fáze, během kterých je větší pravděpodobnost, že danou činnost vzdáš. Proč? Protože nevidíš pokrok. Nevěš hlavu, dá se s tím něco dělat, tak neváhej a pusť si video.
Chtěli bychom vypíchnout jednu myšlenku: vybudování si podpůrného systému. Obklop se lidmi, kteří rozumí tomu, čím si právě procházíš. Může to být mentor, přítel nebo komunita jako ta naše. Na našem Discordu najdeš mnoho juniorů i zkušených matadorů, kteří rádi budou tvým parťákem. Pokud nechceš svůj problém řešit veřejně, stačí si domluvit konzultaci.
Jazykové modely jsou jen statistika!
Myslíš, že ChatGPT myslí? Ne, jen statisticky předpovídá, a to na základě dat, která do modelu nasypali při tréninku. Jak takový trénink probíhá, je popsáno v následujícím videu. Pokud bys raději psanou formu, tak si přečti tento článek. My doporučujeme obojí - jsou to komplementární zdroje.
Už víš, jak funguje AI zevnitř. Teď už jen ji začít správně používat pro zefektivnění své práce. Pokud nechceš, aby ti ujel vlak, koukni na kurz AI pro vývojáře a testery.
Dialogy bez JavaScriptu… cože?!
Ano, čteš správně! Web se posouvá vpřed mílovými kroky a dnes už není potřeba tvořit dialogová okna, popovery a nápovědy pomocí JavaScriptu. Jde to jen pomocí HTML+CSS. Ve chvíli, kdy se do toho pustíš sám*a, máš před sebou mnoho možností. Jedna z nich je kouknout na následující video, kde je vysvětleno, jak správně přistupovat k modálním oknům a dialogům.
Objev se správně
Zobrazit element, jehož poloha závisí na jiném, býval docela oříšek. Musel se do toho míchat JavaScript a bylo dost náročné zajistit správnou pozici závislého elementu. Často se to neřešilo vůbec. Občas se tak objevený prvek nacházel mimo obrazovku úplně nebo alespoň částečně a uživatel marně hledal. Už se s tím nemusíš trápit, protože to lze udělat jen v CSS pomocí nové vlastnosti.
Moderní aplikace je salát z modulů
Dobrá aplikace by měla být rozdělená na moduly. A dobrá aplikace by měla používat TypeScript… dobře takhle to úplně není, ale předpokládejme, že máš na projektu moduly a TypeScript. Problém nastává, když každý modul potřebuje jinou konfiguraci typů. Proto je dobré porozumět, co je tsconfig.json a jak funguje.
Testerské portfolio
Být vývojářem*kou musí být super. Udělám si na GitHubu repozitář, nahraju si tam svoje projekty, ukážu je všem a získám práci. Ale co mám dělat jako tester? Můžeš si zkusit udělat portfolio! Jedno takové jsme našli v článku 99 essential resources to help software testers | Ministry of Testing. Stačí ti k tomu nějaká appka či web, cvičně ji otestovat a napsat dokumentaci. Samozřejmě musíš svou práci ještě zveřejnit, protože v šuplíku ti bude k ničemu.
Tip od nás: Můžeš se domluvit s juniorním vývojářem*kou a otestovat appku, co zrovna vytváří. Zároveň, pokud si chceš udělat portfolio ve formě webu, a nevíš, jak na to, může ti s tím vývojář*ka pomoc. Kamaráda*ku na spolupráci můžeš najít třeba u nás na Discordu.
API bez API
Toužil jsi někdy ze stránek získat informace ve strukturované podobě, třeba ceny na e-shopu spolu s názvem prodávaného předmětu? Některé aplikace poskytují API, jiné však nikoliv a musíš obsah dolovat ručně. Nebo použiješ vhodný nástroj, který umí z téměř jakéhokoliv webu udělat API. Jak na to se dozvíš v následujícím návodu.
API není magický termín. Je to způsob komunikace. Chceš-li odhalit jak si appky povídají, koukni na náš kurz API.
Jeden Bash vládne všem… kromě Windows
Většina návodů předpokládá používání bashe, ale co když máš Windows? Tam je v základu PowerShell a to může napáchat pěknou neplechu. Buď můžeš nainstalovat Bash i na Windows (třeba jako Git Bash), nebo pochopit, jak se liší PowerShell od Bashe.
V článku se zmiňují cmdlet, což jsou nativní příkazy v PowerShellu. Více se o nich můžeš dozvědět v dokumentaci. Možná ti vrtá hlavou, že si nikdy nic takového při používání PowerShellu neviděl*a, protože prostě normálně používáš normálně příkazy jako ls
, mkdir
nebo cd
. PowerShell umožňuje vytvářet aliasy pro cmdlety. Například příkaz cd
je alias pro cmdlet Set-Location
.
PowerShell již nahradil Command Prompt ve Windows11. Předisntalovaná verze je poněkud starší (5.1) a není již delší dobu aktualizovaná o nové funkce. Doporučujeme si naistalovat nejnovější verzi 7.4, kterou lze již používat i na macOS a Linuxu.
Události komentáře
Na začátku dubna se můžeš těšit na největší testerskou konferenci u nás. TestCrunch před pár dny oznámil termín. Přednášející ještě nejsou známi.
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.