- JIT-X
- Posts
- JIT 43 - Pořádek v kódu, pořádek v hlavě
JIT 43 - Pořádek v kódu, pořádek v hlavě
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.
Ahoj,
v dnešním díle možná předběhneme koloběh tradic. I když možná ne. Možná je čas zapřemýšlet, jak začít novoroční úklid už teď. Časem se můžeš dostat dokonce k ještě heretičtější myšlence, než je úklid v prosinci, a to udržovat codebase ve stavu, že nepotřebuje velké vysmýčení a vyvětrání. Tak neváhej a vrhni se na první video.
Uklízet nemusíš jen na jaře
Znáš to, přijde nový rok/jaro a všichni mluví o velkém úklidu. Je to zajímavý koncept, který ponechme skříním. V kódu pojďme uklízet pravidelně. Proč? Například si snížíme kognitivní zátěž či lépe zaškolíme nováčka. A to jsou jen dvě z mnoho výhod. Koukni na video z letošního Frontkonu, kde se dozvíš, proč a jak si uklidit codebase.
Čistý kód můžeš mít i bez sava
Mít čistý kód má mnoho benefitů - lehčí údržba, lehčí debuggování, jednoduší pochopení kódu - proto vývojáři dodržují pravidla, kterými kód udržují přehledný. Bohužel test automation je na tom hůř. Pojďme dodržovat aspoň pár best practices pro lepší testy. V článku jsou zmíněné dvě filozofie, jak přistupovat k duplicitám v kódu. DRY a WET. Obě mají své výhody i nevýhody. Zaleží i k čemu je kód určený.
DRY x WET x AHA
Neopakuj se, buď DRY. Už jsi to někdy slyšel*a? My určitě! Musíš prostě abstrahovat, abys měl čistý kód! To ale může vést ke špatným abstrakcím a hlavně na začátku tvé cesty tě to může odvést od skutečných problémů. Proto jsou tu další filozofie, jednou z nich je WET, je to takové mírnější DRY. Vyextrahuj kód, až kdybys ho měl psát potřetí. Ale stále to neříká nic o zamyšlení se nad smysluplností abstrakce. Proto je tu AHA (avoid hasty abstraction), které kombinuje výše zmíněné filozofie se zamyšlením nad správností abstrakce.
Mizí nám práce… a už zase ne
Jak vlastně vzniká poptávka a nabídka po ajťácích? Bez ohledu na to, jak AI může naši práci změnit, je super vědět, jak vlastně vzniká práce v technologickém sektoru. V následujícím videu Carl rozebírá, v jakém stavu aktuálně jsme. Dalo by se to přirovnat ke stavbám před stovkami let - nebyla téměř žádná standardizace a prakticky pokaždé se začínalo nanovo. Každopádně náš krátký úvod není vypovídající, tak si video pusť a dávej bedlivý pozor!
AI naši práci určitě ovlivní. Ale není potřeba se toho bát, stačí se přizpůsobit. Najít v ní svého pomocníka. Pokud nevíš, jak na to a nechceš, aby ti ujel vlak, tak koukni na náš kurz AI pro vývojáře a testery. Kurz vyučuje Petr Glaser, který do obsahu promítne své zkušenosti AI konzultanta.
Získat data ze serveru je jednoduché
Akorát že vůbec! Jde o dost komplexní problematiku a prakticky každý projekt, který získává data ve větším množství, si napíše vlastní abstrakci a nebo použije existující řešení. Jedním z nich je právě knihovna EffectTS. I tak zdánlivě jednoduchá věc jako vyhledávání, jaké počasí je na určitém místě znamená použít minimálně 2 knihovny.
Jak funguje databáze a jde to lépe?
Přestože dnes potkáš spoustu databází, nemá smysl se zahazovat detailním výběrem jedné dokonalé, pokud nemáš opravdu specifický use-case. Místo pálení času na procházení stovek databází stačí prostě vybrat Postgres. Bez jakýchkoliv úprav pokryje většinu tvých potřeb. Ale co kdyby to šlo ještě o kus lépe? Podívej se na video, kde se dozvíš jak si vytunit svou databázi. A kdyby tě zajímalo, jak vlastně Postgres funguje, přečti si článek, který vznikl na základě přednášky.
Přidej se k nám, máme sušenky
Sice o cookies nebude řeč, ale Darth Vader má určitě z dark patternů na webech radost. Dark patterny jsou UX vzorce, které využívájí kognitivních zkreslení k přesvědčení zákazníka. Určitě si říkáš, proč by mě to jako vývojáře/testera mělo zajímat? No protože něco takového implementuješ/testuješ a musíš si být vědem*a, že balancuješ na hraně. Nebo aby ses do pasti dark patternů nechytil*a. Článek je plný zajímavých příkladů, tak neváhej a vrhni se na něj. Navíc nezapomeň na pokračování.
Týden pro Digitální Česko je za námi. Byla to jízda. Uspořádali jsme 4 akce. Ze všech kromě meetupu v Microsoftu v Praze vznikl záznam. Tak neváhej a nalaď si nás na YouTube.
V diskuzi s Janem Romportlem na téma Jak AI změnilo pracovní trh se můžeš dozvědět jak je důležitý builder mindset. Nebo že vlastně hledání práce je hra mezi tebou a najímatelem. Pokud chceš vyhrát musíš se naučit správný jazyk.
V přednášce Tester, vstupní brána do IT? vyvracíme časté mýty o testerech.
V našem nejžádanějším workshopu Jak se učit (nejen) jazyky s AI ti Veronika Rychlá vysvětlí, jak si udělat z AI svého kámoše při studiu nejen jazyků.
Události komentáře
Ve středu 11. 12. v 18:00 se můžeš těšit na další stream NavIT. Naším hostem bude Markéta Willis, která nám poví Jak neztratit motivaci při studiu programování. Tak neváhej a přihlas se.
Zajímá tě, jak kódovat chytře a ne tvrdě? Tak neváhej a přihlas se na webinář s Petrem Glaserem. V pátek 13. 12. ve 14:00. Petr ukáže, jak v praxi používá AI ve vývoji. Díky tomu zjistíš, co už je dnes možné.
Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady … adventní výzvu si vychutnej! Už máš dost adventních kalendářů plných čokolád. Vrhni se například na Advent of Code 2024 nebo na Advent of TypeScript, které ti zavaří závity. Navíc na řešení nemusíš být sám. Stačí se podívat k nám na Discord a najdeš tam kamarády ve zbrani.
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.