- JIT-X
- Posts
- JIT 42 - Uhnout či neuhnout
JIT 42 - Uhnout či neuhnout
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.
Ahoj,
dnešním tématem je směr a konkrétně, jestli je dobré z něj uhnout či ne. Popravdě, záleží na situaci. Například při tranzici z manuálního testera na automatizovaného, se nechceš ztratit v lese termínů, frameworků či programovacích jazyků. Proto je potřeba zachovat konzistenci a učit se jednu technologii. Ale při hledání práce chceš vybočovat z davu, chceš si najít svůj směr, jak upoutat pozornost. Zároveň musíš mít jasně stanovené priority, abys nezapadl*a na nepříliš vhodné pozici. Tvůj směr je teď jasný - články a videa z JITu. Tak neváhej a vrhni se na první video.
Jak nezapadnout v moři
Hledání práce není žádný med. V IT rybníčku je spousta ryb, tak jak mezi nimi vyniknout? No, neztratit hlavu, nepanikařit a hlavně pustit další ze streamů NavIT. V nejnovějším díle prozradily naše hostky Katka a Denisa ze Smitia, na co při náboru hledí HR. Obě dámy mají s náborem velké zkušenosti a ví, co frčí mezi zaměstnavateli. Jestli vůbec někdo čte motivační dopisy či jak jinak zapůsobit na firmu. Tak neváhej a pusť si záznam.
Znáš svoje priority?
Vždy je dobré mít pohled na věc i z více stran. Proto přikládáme i rozhovor s Markétou Willis, kde prozradila, jak ona vnímá nábor ze strany kandidáta. Chtěli bychom vypíchnout hned dvě myšlenky.
I když chceš strašně moc začít v IT a stále se ti nedaří najít pozice s technologiemi, se kterými chceš pracovat. Tak není nejlepší nápad se chytit první práce, která se v IT najde, například support. Přestože jsi rád*a, že jsi aspoň IT, tak tě to na tvé cestě může zdržet.
Druhou myšlenkou je hodnotový žebříček, kterým se řídit při výběru pozice. Kouni na něj na jejím blogu. Nezapomeň, že tvůj žebříček může být jiný. Když členové týmu Nauč mě IT byli digitální nomádi, tak hlavní priorita nebyly technologie, peníze nebo tým, ale remote. Záleží na tobě, ale rozhodně by ses měl*a zamyslet nad všemi šesti body, které Markéta zmiňuje. A jak říká, peníze jsou důležité, nezapomeň na ně. Nepracuj zadarmo, musíš z něčeho žít.
AI nahrazuje juniory
Modelu GPT o1 od openAI se povedlo přesvědčit zkušeného vývojáře, že má svou hodnotu a řeší úkoly, které by měl zvládat i čerství junior. Ale stačí o trochu víc praxe a volba by byla jasná - junior.
AI není tvůj protivník, se kterým musíš soupeřit o místo. Udělej z AI svého pomocníka. Jak na to se dozvíš v našem kurzu AI ve vývoji, který povede náš zakladatel Petr Glaser. Tak neváhej a přihlaš se.
Ztraceni v čase
S časem ve světě to není jednoduché. Ne všechny časové zóny dodržují pravidelný posun o hodinu, ne všechny státy posouvají čas ve stejném období, ne všechny státy žijí ve stejném roce. A hlavně ne všechny státy mají stejný kalendář. Proto je implementace a testování času a kalendářů náročná záležitost. V článku najdeš ukázku problémů s časovými pásmy, tak neváhej a vrhni se na něj.
Už nechci být manuál
Jsi tester a chceš začít dělat automatizaci? Ať jsou tvoje motivy jakékoliv, určitě si říkáš, jak začít. Jak se neutopit v záplavě rad a frameworků. Základem je najít si nějakého buddyho. Kamaráda, který ti pomůže vydefinovat tvou strategii. Může to být tvůj kolega, kamarád nebo my v rámci konzultací. Důležité je mít směr. Proto neutíkej ze svého směru, jakmile se dočteš, že framework xyz je lepší na automatizaci. Zpomalí tě to.
Uncanny valley mobilních aplikací
Dnes existuje spousta možností, jak tvořit mobilní aplikace, které se tváří nativně. Jedna z nejpopulárnějších možností je React Native. Vývojáři s ním pracující mnohdy zapomínají na drobné detaily, které dělají nativní aplikaci skutečně nativní, a dostávají se tak do tzv. uncanny valley.
Ptej se proč… a nebo raději jak?
Praktika od Simona Sinka - Začni s proč je velice populární. Ale ne vždy nese své ovoce. Co dělat, když se chyba dostane až na produkci? Jak dlouho se budeme ptát proč než zastavíme? Když budeme spokojeni s identifikací problému? Pohým proč můžeme přijít o mnoho faktů a zkreslit realitu. Zkusme to jinak. Jak? Najdeš v následujícím článek.
Kniha knih… aneb databáze databází
Už jsi určitě někdy slyšel o kachní databázi (DuckDB). Že ne?! Nevadí. Už tě podobné magické termity nemusí překvapovat. Alespoň co se týče databází. Následující web je přehled vše možných i nemožných databází - jejich počet přesahuje 1000!
Většina jich má velice specifické užití, proto nemá smysl hledat “tu nejlepší pro tvé potřeby” - na většinu věcí dnes stačí Postgres. Ve chvíli, kdy tě budou trápit specifické problémy řešitelné jen jinou databází, tak je projekt často větší a hlavně má finance na placení spešl databáze.
Události komentáře
V listopadu se můžeš na těšit spoustu událostí a akcí v rámci Týdne pro Digitální Česko. I my přispějeme svou troškou. Připravujeme:
11. meetup v Praze na téma Trh se změnil - čas lidí skončil, čas AI nastal. Můžeš se těšit hned na několik přednášek ohledně AI.
11. přijď online podiskutovat s Janem Romportlem na téma Jak AI změnilo pracovní trh.
11. se online podíváme na zoubek otázce, jestli je vážně testing ta nejlepší vstupní cesta do IT. Připoj se do diskuze Tester, vstupní brána do IT? by Nauč mě IT.
11. vše završíme online workshopem na téma Jak se učit (nejen) jazyky s AI s Veronikou Rychlou, zakladatelkou GeekPower.
Na všechny akce je potřeba se přihlásit přes portál Talkbase. Na rozdíl od streamů NavIT online akce v rámci Týdne pro Digitální Česko nebudou streamované na YouTube. Tak neváhej a připoj se do debat či workshopů. Těšíme se, až se na některé akci uvidíme či uslyšíme.
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.