• JIT-X
  • Posts
  • JIT 41 - Sdílejme, co se dá

JIT 41 - Sdílejme, co se dá

Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.

Ahoj,

sdílení poznatků je důležité pro rozvoj nás všech. Sdílení je jedna ze základních myšlenek JITu. Proto, abychom ji mohli naplnit, je potřeba, aby ostatní sdíleli své znalosti či zkušenosti, aby psali. Někteří to dělají pro slávu, někteří si tím ujasňují myšlenek, někteří chtějí jen předat své poznatky dál. Důležité je, že píšou, ať jsou pohnutky jakékoliv. Psát můžeš i ty. Stačí jen začít. Jak na to ti poradí jeden ze článků v dnešním díle. Pokud se bojíš, piš pro sebe, protože to také může být styl učení. Při psaní tě napadají otázky, které běžně ne. Začneš víc zkoumat a bádat. Můžeš se rychleji stát expertem v dané oblasti. Navíc psaní, pokud si z něj neuděláš povinnost, může být tvým prostředek sebepéče.

Psaní má spoustu výhod, všechny je nevypíšeme v krátkém úvodu. Ale to nevadí, protože před tebou je nálož čtení. Tak neváhej a vrhni se na první článek.

Hacker může být i hrdina

Taky si představuješ hackera jako kluka v dodávce nebo ve sklepě, co se snaží vykrást banku, ohrožuje nemocnice nebo přebírá moc nad televizí? Hacker nemusí být jen zloduch. Etičtí hackeři naopak společnosti pomáhají. Nezneužívají nalezené zranitelnosti, ale řeší je s daným projektem. Podívej se na video či si přečti článek, jak může vypadat práce etického hackera.

Přečíst si něco o penetration testingu a hned to zkoušet na první appce, kterou najdu, není zrovna nejvhodnější řešení. Existují bezpečná prostředí aplikací, kde můžeš začít. V článku je jich vyjmenováno několik. Autor navíc zmiňuje hackerské soutěže Cature the Flag, které ti mohou pomoci na tvé cestě stát se skvělým penetračním testerem.

Kariéra v korporátu?

Jsi korporátní krysa nebo startupový naspeedovaný nadšenec? Takové škatulkování může způsobit, že si představíme, že korporát je ospalý moloch, kde se nic nenaučíme. Nemusí tomu tak být. Práce v korporátu má své pro a proti a není to pro každého stejně jako startupové prostředí. Přesně o tom byl náš poslední stream ze série NavIT. Tak neváhej a pusť si ho.

Flow jak sviňa

Psaní má mnoho výhod. Pomáhá k ujasnění myšlenek. Rozvíjí znalosti. Ano, neděláme si srandu. Když píšeš o nějakém tématu, musíš si ověřovat informace. Často tě napadají i otázky, které ti nedají spát, dokud je neprozkoumáš. Tím se čím dál tím víc stáváš větším odborníkem. Nejtěžší na psaní není psát, ale jak začít. Protože jakmile člověk chytí flow jak sviňa, tak je k nezastavení. V článku najdeš spoustu důvodů, proč začít psát. Po přečtení neváhej a hned napiš svoje dojmy na náš Discord nebo na LinkedIn. Kdybys chtěl*a začít a nevíš, jak na to, rádi ti poradíme.

Efektivně hloupneme?

Do ChatGPT napíšeš, jsi expert na React a Typesript napiš mi… Vidíš se v tom? Neboj, není to špatně, sami používáme různé našeptávače a AI nástroje. Problém je, když jen tupě kopíruješ. Když se nezastavíš nad kódem, který jsi dostal*a. Když ani nepřemýšlíš, jsi možná efektivnější, ale pomalu degraduješ. Snižuje se například tvoje schopnost řešit problémy či možnost učit se dál. Nezapomeň, že AI je pouze pomocník. Záleží na tobě, jak ji budeš používat, či ti vážně pomůže nebo tvůj rozvoj zastaví.

Novinky v Reactu

React se mění. Na jednu stranu vše zůstává při starém, na tu druhou se radikálně otevírají možnosti. A to je právě React 19, který klade velký důraz na běh na serveru a naplno využívá jeho možnosti. Aby ses v tom neztratil, tak tady máš cheatsheet od Kenta C. Doddse, kde najdeš to nejdůležitější, aby ses mohl odpíchnout dál.

Tahák pro GIT

Určitě ses někdy v Gitu ztratil*a, nevěděl*a jsi, jak něco vrátit, nebo naopak, jak obnovit něco, cos nechtěl*a smazat. To by byla paráda, kdybys měl*a návod pro všechny možné situace, že? Tak máme pro tebe dobrou zprávu, najdeš ho v dalším článku.

Líná huba, holé neštěstí

Hledání práce je náročné jak psychicky, tak i časově. Nezoufej, jestli nenajdeš práci první den a radši si přečti článek, jak správně hledat práci. Dozvíš se například, že ne všechny pozice mají firmy na pracovních portálech, takže se neboj té své vysněné napsat. Samozřejmě k tomu měj připravený hezký životopis, který obsahuje pravdivé a podstatné informace. Je to přece jen tvoje promo, které tě reprezentuje.

Nemůžeš, tak přidej víc

Syndrom vyhoření se poslední dobou čím dál tím víc dostává do povědomí. Je to dobře, protože vyhořet může každý, kdo se věnuje jedné činnosti, opomene sebepéči, vztahy a žene se za nesplnitelnými cíli. Netýká se to jen kravaťáků na vysokých pozicích, ale i lékařů, maminek na mateřské a i ajťáků. Poslechni si rozhovor s psychiatričkou a nezapomeň, že vyhledat pomoc není ostuda, ale ta nejstatečnější věc.

Nejsme nevyčerpatelná továrna na energii. Proto je potřeba občas zpomalit. Udělat si čas na sebe. Nemusí to být hned dovolená, ale něco malého, co mi pomůže. Pokud nevíš, jak se sebepéčí začít, podívej se na díl našeho streamu NavIT Self Care Tips and Tricks s psycholožkou Annou Židlickou.

Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.

Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.