- JIT-X
- Posts
- JIT 40 - Až budeš senior, můžeš se flákat
JIT 40 - Až budeš senior, můžeš se flákat
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.
Ahoj,
zase jsme u zkušeností. Ať už rozdílu mezi prací juniora nebo seniora, nebo u toho, jaká je realita práce s AI a že přes všechen hype je realita stále mnohem střízlivější než lecjaký student Fakulty Informatiky. Uklidni se, protože o práci nepřijdeš a vrhni se na první článek.
Senior se zase fláká
Senior vývojáři vlastně nic nedělají, berou jen obří plat. Koukal*a jsem na to, když kolega řekl, že dneska napsal sotva tři řádky kódu. Ale už jsi viděl*a jeho kalendář? Se senioritou roste množství zodpovědností. Když jsi junior, tak tvoje snaha je naučit se programovat. Právě proto k tomu dostáváš prostor. Jako senior kromě psaní kódu řešíš další úlohy od sdílení informací, designu architektury po prozkoumávání nových technologií. Mnoho toho obsahuje hodně komunikace či přeskakování z jednoho úkolu na druhý. Přečti si článek, kde se dozvíš třeba, proč ti nemusí tvůj mentor odpovídat hned. Musíme poznamenat, že DnD mód je super, pokud se chceš soustředit. Jen se nesmí zvrhnout do sledování videí o Dungeons and Dragons. Rady z článku můžeš aplikovat i jako junior.
Pochopení roste se zkušenostmi
Posloucháš moudré rady starších kolegů či oblíbených influencerů a říkáš si, proč radí právě tohle? Vždyť je to zbytečný, jde to udělat jinak. Tak to uděláš po svém. Po čase zjistíš, že to nebylo nejlepší řešení, že možná ti kolegové měli pravdu. Ale mohli to teda vysvětlit líp než jen ti dát radu. Mohli, ale jim už to připadá jako samozřejmost. Proto se neboj ptát proč. Prozradíme ti zásadní věc, koukání na svůj starý kód bolí každého, ale neboj se toho. Aspoň můžeš porovnat, jak ses zlepšil*a.
Máš správnou motivaci?
Víš, proč chceš do IT? Znáš své důvody? Svou motivaci. Je to důležité, protože se může zdát, při pohledu na ajťáky, že vlastně nic nedělají za velký prachy. Tak to není pravda. Je to náročná cesta, která obsahuje mnoho hodin prozíraných do obrazovky, jak se snaží vyřešit problém nebo studovat. Proto je důležité mít svou motivaci a znát ji. Pokud ještě nejsi přesvědčený*á, jestli jsi vhodný materiál pro práci v IT, přečti si náš článek Programování od nuly? Proč ne, každá stupnice přece něčím začíná.
API testing s kudrlinkami
Testování API není jen o tom jít a zapnout aplikaci nebo webového klienta Postmana. Existují další nástroje. Například cURL, který ač vznikl v minulém století, je stále hojně používaný. Jde o command-line nástroj, který podporuje přenos dat mnoha protokoly a ne jen HTTP a HTTPS. Proto ho používají například auta, televize nebo routery. Je to takový švýcarský nožík a jeho použití není náročné. Přečti si článek a zkus si demo.
Chceš-li vědět víc o API a jeho testování, otevíráme API kurz. Kromě práce s cURL se dozvíš víc o různých návrzích API. Nebo si naprogramuješ první testy v Postmanu. Tak neváhej a koukni na Kurz API. (Jsi v Kurzu? My už ano! Takže na studium nemusíš být sám*a, Ministerstvo práce a sociálních věcí ti pomůže a my s ním.)
Vykresli mě předběžně
Víš, že uživatel pro vstupu na danou stránku chodí na další. Bylo by fajn jeho zážitek zrychlit, ať nemusí čekat. Tak stránku přednačti. Speculation rules jsou sada pravidel, jež napoví prohlížeči, které stránky proaktivně stáhnout na pozadí. Jakmile je stránka stažená na pozadí, může být instantně zobrazena uživateli, když na ni přijde. Přečti si článek, jak speculation rules fungují. Před pár dny o Speculation Rules napsali i na PageSpeed.cz.
Schopnost dělat neznámé
Zkoušel*a jsi někdy požádat AI o radu v nějakém specifickém případě, např. neobvyklé kombinaci technologií, programovacího jazyka a přesto ti odpovědělo správně? Nebo tě přinejmenším navedlo správným směrem a tys pak uvažoval*a, jak to může vědět, když na tohle jsi nikde odpověď nenašel*la. Jde o pokročilý koncept, který se objevil až u velkých jazykových modelů. Avšak ne vždy jde o reálnou pomoc, někdy je to prostě odhad, tak se ponoř do následujícího článku!
Už zase (ne)přijdeš o práci kvůli AI
Nebyl by to měsíc nebo týden, kdy by se neobjevil nějaký doomsayer zvěstující konec programování, nesmysl se ho dále učit a tak dále. Kecy v kleci. Na kanálu Internet of Bugs se už poněkolikáté věnují realitě programování s AI a jeho limitacím.
Prezentuj se s přehledem
CV je důležitá součást při hledání práce a přesto ho máme tendenci odbývat. Jedním z důvodů je, že nevíme, jak na to nebo co je součástí - informace od paní učitelky ze základní školy nebyly relevantní tehdy a teď už vůbec ne. Přečti si článek o tom jakým chybám se při vytváření životopisu vyhnout.
Nezapomeň vždy svůj výtvor dát někomu přečíst. Když na něčem pracuješ dlouho, můžou ti například utéct gramatické chyby nebo překlepy. Zeptat se na názor můžeš i u nás na Discordu. V kanále dotazy-a-diskuze si vytvoř vlákno a on se někdo najde, kdo ti pomůže. A nebo si kup konzultaci, kde s lektorem půjdeš do hloubky, abys vše nejen vyřešil, ale i pochopil. 😊
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.