• JIT-X
  • Posts
  • JIT 39 - Správná jména

JIT 39 - Správná jména

Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob

Ahoj,
nazývat věci správně je důležité pro rychlejší pochopení. Ale je těžké ta jména odhalit. Inspiraci můžeš hledat ve fantasy románech. Mnoho konceptů magie je založené na pravých jménech. Na získání nadvlády nad podstatou. Tak se neboj lorda Voldemorta a pojď s námi získat mystickou moc - pochopit kód na základě jména funkcí a proměných. Tak neváhej a vrhni se na první článek.

doSomethingAndThenDoSomething()

Taky bys chtěl*a mít super schopnost, že hned na první dobrou dobře pojmenuješ funkci nebo proměnou. Prostě jak to ti zkušení vývojáři dělají? Tobě se v kódu pořád objevují funkce typu doSomething() a proměné a, tmp či x. Nezouvej, není to magie. Dá se to naučit a jsou na to určitá pravidla. Koukni na naming cheatsheet.

Podobné téma se nedávno objevilo i na LinkedIn. Marketa Willis udělala hezký seznam anglických sloves, které jsou časté pro pojmenovávání funkcí. Omrkni seznam a třeba příště, už nebudeš dlouho přemýšlet. Hlavně nezapomeň si zjistit jakou konvenci zápisu používá tvůj tým. Marketa vše píše v camelCase (první písmeno malé, další slova velkým), ale jak se dozvíš v cheatsheetu výše, konvencí je více.

Jsi svůj meteorolog?

Dneska bude krásně, hlásí mobil a za oknem je zatím totální slejvák. Jak je to možné? Ty appky na počasí pořád lžou. Zažíváš taky takové pocity? To co ti často aplikace ukazují, je to, co dostali jako odpověď na request. Už to nijak nezpracovávají, prostě jen ukážou data. Jak se data získávají je druhá věc. Jestli je už zpracoval meteorolog nebo jsou to jen data z jednoho modelu, je otázka.

Počasí není jediná věc, kterou aplikace získávají requesty na konkrétní API. Pokud chceš vědět víc jak s apíčky pracovat či jak je testovat, tak máme pro tebe dobrou zprávu. Otevíráme kurz zaměřený na API a postmana. Koukni a přihlaš se naucme.it/kurz-api.

Testy před kódem?

Psát testy před kódem, to jste se snad zbláznili! Ne. Existuje metodika vývoje softwaru TDD (test driven development), ve které vývojáři nejprve píšou testy, než napíšou kód. Má to svoje výhody jako například lepší návrh kódu. Důvodů, proč to není tak rozšířené, je více - jedním z nich je časová náročnost, kdy psaní testů může zpomalit vývoj. Přečti si článek o TDD a ATDD, o které i my slyšeli poprvé.

Falešná sebedůvěra je nebezpečná

Důvěřuješ testům na projektu? Mají správná data? Správné prostředí? Testují vůbec to, co potřebuješ vědět? Může se stát, že testy ti dávají jen falešnou důvěru. Proto je důležité rozumět základům. Představ si, že máš špatně nastavené performance testy a spadne ti produkce na black friday. Ztráta obrovská. A jak je to možné - testy prošly. Přečti si o technických základech perfomance testingu.

Od seniora juniorům

Znáš definici zkratky? Je to sice dál, ale za to horší cesta. Proto nechtěj oblafnout svoji přeměnu ve vývojáře. Neuspěchej to například bootcampy. Proč? Důvod je, že vlastně nezvládneš zpracovat informace. Vychrlí se na tebe toho tolik, že nakonci netušíš ani jak se jmenuješ. Přečti si víc v článku.

Zároveň bychom chtěli podotknout, že se sice entry level zvedl kvůli AI. Ale když se naučíš využívat nástroje používající umělou inteligenci správně, nemusí být entry level zas tak vysoko, jak se zdá. Podívej se na záznam streamu, kde Petr Glaser ukazuje, jak s pomocí ChatGPT zvládl vyřešit úkol na pohovor.

V článku autor zmiňuje vytváření vlastních appek. Ale to může být ze začátku těžké, pokud se někde zasekneš. Proto jsme tu my! Tak se neboj na nás obrátit. Můžeš si domluvit 1on1 konzultaci s lektorem nebo se o svůj problém podělit na našem Discordu.

Neblokuj si vlákno

Už se ti někdy stalo, že se ti zasekla stránka? Vypadala, že nic nedělá, nereagovala? Nejspíš měla jen zasekané vlákno. JavaScript je jednovláknový jazyk. Ale to neznamená, že pokud jedna funkce na něco čeká, tak nám musí stránka zatuhnout. Proto existuje koncept Promises.

Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.

Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.