- JIT-X
- Posts
- JIT 38 - Pravidla projektu
JIT 38 - Pravidla projektu
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob
Ahoj,
ať už odpočíváš u nějakého rybníka nebo jsi v práci, je tady pro tebe letní dávka čtení. Už jsi slyšel*a o CI/CD či pre-commitech? Takové termíny nemusí znát jen DevOps. Vyplatí se jim alespoň trochu porozumět. Může se ti stát, že se dostaneš do situace, kdy si budeš nastavovat pravidla pro vlastní projekt. Nebo upravovat současný konfigurační soubor, abys pustil*a jen určité testy. Tak neváhej a vrhni se na první článek.
Spadlo to v pipelině
CI/CD (continuous integration / continuous delivery) je koncept, který umožňuje dodávat rychle kvalitní software. Jak? Automatizací kroků. Například předtím, než můžeš mergnout svůj pull request musí projít řada automatických kontrol → typová kontrola, unity, integrační testy nebo e2e testy. Existuje spoustu nástrojů, které ti umožní takovéhle sady kroků (pipelines) spravovat. Jedním z nich jsou GitHub Actions. Aby s tebou kamarádily, potřebuješ jim dát konfigurační soubor typicky psaný ve značkovacím jazyce yaml. Možná si říkáš, tak tohle přece dělá DevOpsák, proč bych to měl*a vědět já? Nemusíš nutně podrobně znát, jak nastavit složité pipelines. Ale umět se orientovat v yamlu nezaškodí.
Můj kód zase vypadá jinak
Je super mít statickou analýzu kódu, jako je prettier či linter. Ale pouštíš je vždy před commitem? Nestalo se ti někdy, že bys zapomněl*a? Nám hodněkrát. Proto máme další ochrany kódu. Git hooks, které se pouští před každým commitem nebo pushem. Článek je psaný pro Python, proto zmiňuje pre-commit hooks. V JavaScriptu můžeš použít nástroj husky.
U nás v repozitáři najdeš příklad konfiguračního soubotu pro husky. Pokud bys potřeboval*a poradit s projektem neboj se zeptat na našem Discordu. Je-li tvoje otázka na osobnější přístup s mentorem, neváhej a zazervuj si konzultaci.
Staň se šéfkuchařem
Rozdíl mezi kuchařem a šéfkuchařem je velký. Kuchař postupuje podle receptu, který mu někdo připravil. Šéfkuchař rozumí jednotlivým surovinám, zná jejich chuťové profily. Umí si poradit. Zná základní principy. Má skutečnou znalost a ne jen odkoukané know-how. Jak se stát šéfkuchařem ve svém oboru? Nebát se ptát proč. Nebát se porozumět základům problémů. Hledat důkazy, zdroje. Ne jen přebírat.
Kontroverzní mockování
Mockování je metoda, při které se vytváří struktury jménem mocky, jež simulují části systémů, které netestujeme, ale jejich data jsou pro nás důležitá. Metoda je nejvíc používaná v rámci integračního testování. Mezi vývojáři a testery je lehký nesoulad, jestli mockování je metoda, která má smysl nebo ne. Záleží na projektu. Článek prozkoumává termíny unit, integration a system testing. A ať testuješ jakkoliv, nezapomeň se ujistit, že tvá fiktivní data odpovídají strukturou reálným datům.
Ale u mě je to děsně pomalé
Prohlížeč ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z nich jsou rozšíření, která mají vliv na výkon prohlížeče. Když jsou dobře udělaná, tak ne moc velký. Ale když se jich sejde hodně a ještě k tomu jsou udělané hůř, může tvůj prohlížeč pocitově stávkovat. Přečti si, jaký dopad mají rozšíření na výkon. Je fascinující, kolik z článku uvedených rozšíření souvisí s AI.
Rada pro testery: Testuj v čistém prostředí, rozšíření nejenže appky zpomalují, ale mohou je i ovlivňovat. Případně pokud zákazník nahlásí chybu a ty zjistíš, že ji nejsi schopný*á navodit, zkus se doptat na rozšíření.
Prostě to tam nadrátuj!
position: absolute
je král pozicování. Umí zachránit spoustu věcí tak, jak si grafik představuje. Akorát že vůbec. Časy, kdy bylo absolutní pozicování potřeba extrémně často jsou už dávno pryč.
V moderním CSS je spousta věcí, které ti ulehčí práci a fungují excelentně na všech zařízeních od mobilů až po 4k monitory.
Rekonstrukce kuchyně
Generační rozdíly jsou vždy velké téma. GenZ dorostala do období, kdy již i absolventi univerzit mají první pracovní zkušenosti. Proto je možná čas dát jim prostor a podívat se, jak přistupují k životu. GenZ si více chrání volný čas, mají radši flexibilitu. Dávají přednost prozkoumávání technologií a nemají rádi technologický dluh. Ale kdo taky ano. Výsledky průzkumu jsou velice zajímavé. Důležité je, že si GenZ nemyslí, že by starší kolegové byli totálně nepoužitelní.
Pokud jsi nováček, který přišel do své první práce a je mezi tebou a kolegy pár let věkový rozdíl, tak se připrav, že během prvního měsíce budeš vědět vše o rekonstrukci kuchyní nebo rovnou domů.
Postřehy z WebExpa
Největší frontendový svátek u nás je za námi. Přednášky jsou již dostupné, ale kterou si vybrat? Která byla dobrá? Poslechni si podcast, kde se probírají nejlepší přednášky z WebExpa. Kromě shrnutí přednášek pánové přidávají i vlastní postřehy a zkušenosti.
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.