• JIT-X
  • Posts
  • JIT 37 - Skryto pod povrchem

JIT 37 - Skryto pod povrchem

Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob

Ahoj,

znáš Munchkin? Je to jednoduchá vtipná hra na hrdiny, ve které ty jako hrdina v každém kole vykopneš dveře. Nebudeme si nic nalhávat, je to vždy riskantní operace, protože buď za nimi číhá poklad, nebo problém. A už je na tobě, jak se s tím vypořádáš. Tak neváhej a vrhni se na první článek.

Když tě pokrytí nekryje

Může se ti stát, že to, co ti mělo krýt záda, ti jen zabrání opravit kritickou chybu v aplikaci. Nejedna firma či tým má nastavená pravidla tak, aby se lidé jen honili za nesmyslnými čísly. A přesně to code coverage je. Článek rozebírá problémy, které code coverage přináší a zároveň vysvětluje různé typy pokrytí.

Který prohlížeč je nejpopulárnější?

Otázka, na kterou se vyplatí znát odpověď. Můžeš podle ní vytvořit svou strategii pro vývoj a testování. Podívej se na analýzu oblíbenosti prohlížečů. Rozhodně za pozornost stojí i prozkoumat, na jakém jádru daný prohlížeč běží, potom si totiž můžeš být téměř jistý*á že se bude chovat velice podobně. Může to však i svádět k lenosti. Již dnes existují aplikace, které běží pouze na Blink-based prohlížečích (jádro Chrome).

Skryté poklady DevTools

DevTools používá každý, kdo má s webovým vývojem co dočinění. Některé funkce jsou hned vidět, některé jsou schovanější. Už sis například zkoušel*a vytvářet vlastní profily pro throttling?

Vážně to chceš dělat?

IT není jen o bušení kódu nebo testování. Jeho součástí je obrovská spousta povolání a jednou z nich je UX/UI design. Pokud bys chtěl*a vědět, kde začít jako designér, tak další článek je přímo pro tebe. Článek rozebírá výhody nevýhody kurzů, samostudia nebo odkazuje na nástroje či zdroje které sledovat. Za nás nejdůležitější je ale hned v první část o kurzech, která nabádá uchazeče, aby si zodpověděli pár otázek. Stejné otázky by si měl zodpovědět každý než se do něčeho vrhne po hlavě.

Nebuď osinou

O vztahu vývojář a tester jsme již sdíleli mnoho článků. Většina zdůrazňovala být k sobě otevření a více chápavý. Jde nám přece o jedno, a to kvalitní software. Proto ať děláme, co děláme, měli bychom se vyhnout některým vzorům, jako je například arogance.

Vždyť ty vlastně nic neděláš!

Programování ve filmech vypadá hezky, prostě si ten nabušený hlavní hrdina sedne k počítači a hned ze sebe dostane nejdrsnější program nebo hack. Ale v realitě je to trošku komplikovanější. Někdy se za pár řádky kódu schovávají hodiny přemýšlení či studování. Proto se může našim nejbližším či nadřízeným občas zdát, že vlastně nic neděláme.

Z toho se nevyspíš

Syndrom vyhoření se v poslední době dostává do povědomí. Lidé se o něm přestávají bát mluvit. Nebagatelizuje se, spíše naopak - již se uznává jako vážný problém. Vyhořet totiž může každý od juniora po seniora v jakékoliv profesi. Přečti si rozhovor s Lucií o tom, co může zažívat člověk se syndromem vyhoření.

Na Everest z gauče

Ať si dobrodruh, nebo dobrodružka či jen musíš naťapat svých povinných 5000 kroků denně, tak je tu aplikace, která ti procházky zpestří. A to ani nemusíš vytáhnout telefon z kapsy při užívání si krás okolí. Stačí jen ťapat, a až budeš mít čas, tak můžeš se svým avatarem prozkoumat třeba antický Řím. To už je na tobě. Nezapomeň si rozklikávat zajímavá místa nebo otevírat truhličky, ať máš penízky na další cestu. Ano zníme jako závisláci, ale slogan Duolingo pro chození je trefné. Připoj se i na náš Discord, hledáme kamarády, co rádi ťapou.

Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.

Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.