• JIT-X
  • Posts
  • JIT 36 - Klíče stály u zrodu národu hráčů

JIT 36 - Klíče stály u zrodu národu hráčů

Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob

Ahoj,

život je nevyzpytatelný a někdy i ta nejmenší drobnost jako přívětivá revize kódu nebo dobře napsaný use-case zlepší život mnoha lidem. Vývojářům, testerům, celému týmu nebo dokonce může mít dopad na celý svět nebo národ. Tak neváhej a vrhni se na první článek.

Jsem klukům jen půjčil klíče

Vyvíjet hry je sen mnoha lidí, kteří se chtějí naučit programovat. Někdy stačí jen nadšení a někdy je to mnohem těžší. To a mnohem víc vypráví desetidílná série o hrách v České Republice.

Ale ten kód je můj

Code Review může bolet. Můžeš cítit, že je to útok na tebe, na tvé schopnosti, na tvou práci. Ale tak to není a být by nemělo. Může se stát, že je review podáno necitelně, autor příliš tlačí svůj pohled na věc, aniž by se snažil chápat záměr tvůrce kódu. Jak se tomu vyvarovat se dozvíš v následujícím článku.

AI tip

Chceš nejlepší výsledky, ale nevíš, jaký model použít? Pár dnů zpět vyšel nový model GPT-4o. Je zdarma pro každého. Stále platí, že je důležité umět s ním správně komunikovat.

Tohle byl jen malý střípek ze světa AI. Pokud bys chtěl*a vědět víc, o tom jak efektivněji pracovat, tak koukni na termíny našeho kurzu. Lektorem kurzu je sám náš zakladatel Petr. Je to solidní nalejvárna.

Co takhle dát si čaj?

Psaní Use case si nemusíš trénovat jen na webových aplikacích. Důležité je, že tím dokumentuješ určitý proces. A aby nedocházelo k chybám je potřeba dokumentaci udělat čistě a jasně. Podívej se na ukázku přístupu jak napsat Use case na procesu vaření čaje pro návštěvu.

Motýl klubající se ze své kukly

I takhle krásně se dá popsat junior. Poslechni si rozhovor, který více než o Pythonu je o tom, kde jako junior najdeš pomoc či jak zaujmout. Chtěli bychom vypíchnout myšlenku, že proto abys mohl*a pomáhat s organizací akcí nemusíš umět napsat ani čárku kódu. Stačí mít zápal, který ti může přinést do budoucna spoustu kontaktů. Pokud bys chtěl*a se zapojit i do některé naší komunitní činnosti, napiš nám na našem Discordu.

Detailní pohled na INP

V březnu Google udělal změnu v Core Web Vitals. Tedy v tom, jak hodnotí uživatelskou zkušenost se stránkou. Metriku FID nahradil metrikou INP. Pojď se ještě jednou podívat, co přesně nová metrika říká, jaké jsou nejčastější problémy a jak se jim vyvarovat.

Frontend má vládce už 10 let

Ohlédni se za historií forntendu a porovnej ji s dnešní realitou. V článku se dozvíš, jak to vypadalo v minulosti, čím jsme si prošli a jaké máme aktuálně možnosti na frontendu. Drobná nápověda: React je stále král a jiné FE frameworky sice můžou nabídnout “něco navíc”, ale je menší šance získat práci.

Může za moje flaky testy framework?

Před týdnem Filip Hric sdílel příspěvek s článkem od Gleba Bahmutova, ve kterém se píše, že Cypress testy jsou oproti jiným frameworkům nejstabilnější. Pod příspěvkem se strhla velká debata, která článek od Bahmutova kritizovala. Jeden z komentujících jako odpověď napsal vlastní článek, kde rozebírá, že za nestabilní testy (flaky tests) může spousta věcí, ale jen málokdy za ně může framework.

Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.

Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.