• JIT-X
  • Posts
  • JIT 34 - Kladivo na stereotypy

JIT 34 - Kladivo na stereotypy

Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob

Ahoj,
možná už sis všiml*a, že rádi rozpoutáváme diskuze. K tomu patří i boření stereotypů. Na pozadí dnešního dílu, jich jde najít hned několik.
- Rekvalifikuji se hravě a budu vydělávat mraky peněz.
- Frontenďák musí být dobrý v grafice.
To jsou jen dva nejvíc očividné. Kromě toho v díle najdeš tipy a triky na DevTools či Notion. Na závěr tě čeká rozhovor o tématu, které by někdo mohl nazvat kontroverzním a možná lehce neetickým. Tak neváhej a vrhni se na první video.

Co to vlastně je frontend?

Frontend rozhodně není jenom převod designu na kód. To je jen malá část celé skládačky a každý si může vybrat svůj směr. Náš zakladatel Petr v rozhovoru odhaluje, že je mizerný na vizuální část, ale stejně mu to nezabránilo pracovat jako frontenďák 7 let. Celý podcast je zaměřený na frontend, ale určitě tam najdeš zajímavé postřehy, i když nejsi čistě frontenďák.

Proč chci do IT?

Rekvalifikovat se na ajťáka není lehké. Je to dlouhá cesta plná vzrušení, když se ti něco povede, ale zároveň zklamání a omezení. Spoustu času budeš věnovat studiu. Čas, který byl předtím například určen na kamarády, padne na učení. Přečti si článek, co obnáší rekvalifikovat se. V článku je důležitá myšlenka: Než člověk začne vybírat kurz, měl by se sám sebe zeptat: „Proč chci jít pracovat do IT?“. Pokud jsou motivací jen peníze, tak strávený čas studiem, hledáním práce…nestojí to za to.

Virtuální parťák ke studiu

Kdo říká, že AI ti musí dávat explicitní rady a řešit problémy za tebe? Správně, nikdo. Naopak jeden z nejlepších způsobů využití AI je jako asistent a kamarád, se kterým se budeš učit. Jak ale vymyslet, aby takovou roli skutečně plnila? Na to se zaměřuje následující stránka - najdeš tam prompty pro učitele i studenty. Pokud bys ale radši parťáka na učení, který není umělý, tak na našem Discordu je prostor někoho takového najít.

100 pohovorů za rok

Šílené číslo, že? Neboj se, není to počet pohovorů, které musíš absolvovat, než získáš práci. Autor článku je absolvoval, protože chtěl. Následně svoje poznatky sepsal. Přečti si, jak to na pohovorech chodí. Pomůže ti to lépe se připravit na ten tvůj. Jde o dvoudílný článek, nezapomeň si přečíst i ten druhý.

Jak najdu to tlačítko?

Pokud platforma není připravená na testování, tak můžeš strávit dlouhé chvíle hledáním vhodného selectoru. Přístupů je spousta, některé jsou lepší a jiné horší. Jeden z nejlepších způsobů jak vybrat selector je getByRole. Vychází z Testing Library, která je dostupná pro spoustu frameworků - webových i testovacích, tak se nezalekni Angularu v popisku. Naučíš se obecné principy.

Sejdeme v pražské zoo

Znáš to. Když se potkají dva testeři, vznikne pět různých definic stejné věci. Jak je to možné? Spousta pojmů není ve společnosti ukotvená. Už jen samotné názvy testerských pozic jsou skvělým příkladem (QA, QA Tester, SET, QA Engineer, tester…). Podívej se na přednášku o shift left. Možná intuitivně tušíš, co to znamená, ale jaká teorie za tím je? Protože ”já myslím” občas vede k nedorozumění a může se ti stát, že zabloudíš do pražské zoo ve Varšavě, když ve skutečnosti máš sraz v Praze.

Debuggování může být zábava

Debuggování v DevTools je čím dál tím příjemnější. Zkoumání dynamických prvků už nemusí být horor. Devtools nabízí funkci emulovaní focusu stránky. Už se nemusí jít do source tabu, najet do stránky vyvolat dynamický obsah a doufat, že při zmáčknutí F8 se stihne vyvolat freeze. Ve videu se dozvíš, jak na to. Navíc zjistíš, jak na INP nebo jak pracovat s breakpointy.

Vidím jen to, co potřebuji

Jednou z hlavních funkcí Notionu jsou databáze. My máme velkou databázi pro správu článků, které jsme přečetli a zhodnotili, že se můžou hodit. Ale ne všechny články jsou například vhodné pro JIT. Proto máme v databázi tagy a filtry, podle kterých si vybereme, co zrovna potřebujeme. Zároveň, máme samostatnou page pro JIT, kde máme manuál pro psaní. Na této page máme pohled do databáze, který obsahuje jen informace, které nás zajímají při tvorbě. Koncept Linked view nepoužíváme jen pro JIT, ale i další naše zdroje. Pokud chceš svou práci s Notionem posunout na další úroveň, tak koukni na video.

Nakoukni do našeho zákulisí

Budovat povědomí o projektu je náročné, zvlášť když komunikace není tvůj nejlepší softskill. Za dva roky, co budujeme Nauč mě IT, se učíme jak na to. Jedním z významných kroků na naší cestě bylo, že náš zakladatel Petr se rozhodl podstoupit 6 měsíční školení od Lucky Citron, kteří ho učili psát. Od toho jsme se odpíchli. Teď na komunikaci máme už rovnou dva pomocníky, AI a naši copywriterku. Oba z nás dělají známý projekt a ne jen nerdy se snem. Poslechni si rozhovor, kde se mimo jiné mluví o tom, jak si nastavit profesní komunikaci.

Petr v rozhovoru na nás prozradil pár věcí. Budeme v tom v následujících měsících pokračovat. Chystají se změny. We are currently rebranding, jak říkají naše trička.

PS: JIT nepíše umělá inteligence! Všechny naše texty na příspěvky na sociální sítě po vygenerování čteme. Proto máme copywriterku. AI je jen pomocník.

AI Tip

GitHub Copilot funguje lépe, když máš otevřené soubory, které souvisí s tím, co zrovna řešíš. Ideálně jen ty. Nic navíc! jinak se ti může stát, že se ti tam bude motat něco zdánlivě nesouvisejícího.

Tohle byl jen malý střípek ze světa AI. Pokud by chtěl*a vědět víc, o tom jak efektivněji pracovat, tak koukni na termíny našeho kurzu. Lektorem kurzu je sám náš zakladatel Petr. Bude to solidní nalejvárna.

Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.

Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.