- JIT-X
- Posts
- JIT 33 - Pracuj chytře s AI i se sebou
JIT 33 - Pracuj chytře s AI i se sebou
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.
Ahoj,
být efektivní je pro nás důležité, proto hledáme způsoby, jak chytře pracovat a vzdělávat se. Rádi se o to dělíme s tebou. Proto i dnešní JIT plný tipů a triků, jak zlepšit svou výkonnost a nezbláznit se toho. Tak neváhej a vrhni se na první článek.
Je ISTQB jen o certifikátech?
Debat, jestli je ISTQB certifikace důležitá, a proč si ji dělat/nedělat, jsme vedli mnoho. Za nás je to v podstatě jen dobrý způsob, jak si ujasnit termíny. S podobnou myšlenkou v podcastu přichází i nový šéf československé odnože ISTQB. Vnímá sylaby pro zkoušky jako podklad pro to, abych si zjistil*a, co nevím a pak pokračoval*a se zdroji, které jsou uvedené v referencích. Za nás je to důležité pošťouchnutí. Sylaby jsou volně dostupné. Zabere pár večerů si je přečíst a hned víš, co nevíš a kam bys mohl*a směřovat dál. Zkoušku si nutně dělat nemusíš, pokud ji po tobě někdo nechce. Poslechni si podcast, nám trošku změnil vnímání ISTQB, protože jsme začali brát organizaci z jiného úhlu. A těšíme se, na nové změny v CaSTB, které by mohly vést k lepšímu sdílení znalostí.
Pracuj chytře
Více odpracovaného času neznamená nutně lepší výsledky. Pracuješ-li dlouho v kuse je pravděpodobné, že sklouzneš k neefektivitě z únavy. Pokud nebudeš dbát na obnovu své energie, tak si vlastně ztěžuješ svou práci. Proto nezapomínej na přestávky, pauzy či změny činnosti (manuální/logická/kreativní), abys obnovil*a svůj zdroj. Tvůj mozek je sval, uvolni namáhanou část.
Podívej se na video o chytré práci. Nemusíš hned všechny rady aplikovat (některé je lepší konzultovat s lékařem), ale stačí začít pozvolna, a to s uvědoměním si, že na prvním místě jsi ty, ne tvoje práce. Takže se neboj a užij si své přestávky.
Cenné a univerzální lekce
Každý někdy začínal, a i když většina nezůstane v první práci, neznamená to, že je potřeba spálit všechny mosty. Kdyby se tak stalo, nevznikne tento úžasný článek, kde Jan Barášek vyzpovídal svého prvního Team Leadera. Každý jeden poznatek, který sdílí, je hodnotný. Rozhodně si přečti článek pozorně a klidně se k němu vracej.
Dej o sobě vědět
Když se ti nikdo neozývá, neznamená to nutně, že o tebe nemají zájem. Možná jen o tobě neví. Proto je dobré o sobě dát vědět. Zlepšit svou prezentaci například tím, že si uděláš hezký LinkedIn profil, ze kterého tě aspoň trochu poznají. Přečti si článek o radách jak na LinkedIn profil. My bychom chtěli vypíchnout možnost mít profil v angličtině a češtině. Pokud nehledáš jen na českém trhu, tak je důležité mít dvojjazyčný profil, případně pouze v AJ.
Jakmile budeš mít hotový profil, je čas rozšířit svou síť. LinkedIn má dvě funkce, které se často pletou - connect a follow. První možností navážeš oboustranné spojení. To znamená, že si můžete psát a ty i druhá strana uvidíte příspěvky toho druhého. Follow naopak znamená, že ty budeš sledovat příspěvky sledovaného uživatele. Někteří uživatelé mohou mít profil v režimu creator a tím pádem mít možnost follow viditelně na prvním místě, kde bývá obvykle tlačítko connect. To se pak schovává pod tlačítkem More. Je důležité si uvědomit, jaké spojení chceš s daným člověkem navázat, abys svou síť rozšiřoval*a s jasným cílem.
Kde si můžu vyzkoušet testování?
Kde si můžu zkoušet automatizaci? Kde trénovat hledání bugů? … Odpovědi na podobné otázky můžeš najít v níže uvedeném repozitáři. Věříme, že si tam najde něco zajímavého každý, kdo má zájem vzdělávat se v testingu. Nás například zaujalo Pokemon API nebo repozitáře s k6.
Jaký je vlastně stav JavaScriptu?
Že se svět JavaScriptu hýbe zdaleka nejrychleji není žádným tajemstvím. Je to dvojsečná zbraň, která mnohé přináší, ale ne každý s ní zvládne držet krok. Náš zakladatel Petr Glaser se účastnil debaty o buildování JavaScriptu a jak je to vlastně s těmi nástroji. Jde o jubilejní 50. díl podcastu Vzhůru dolů!
Dám si zmrzlinu od AI
Ale pokud neumím popsat, co chci, je dost dobře možné, že dostanu slaninovou s koprem. Přesně takhle to může dopadnout, když nevím, jak používat Copilota a pak si stěžuju, že nedělá to, co má. Přitom s Copilotem jde už nyní vykouzlit mnohé od kámen, nůžky, papír až po rozšíření do prohlížeče. Přečti si následující článek a neboj se rozkliknout odkazy v něm.
AI ti nedá spát, ale ještě to nevzdáváš? Pak tu máme něco pro tebe. Právě jsme otevřeli AI kurz zaměřený na ajťáky - testery, vývojáře a kohokoliv ve vývoji. Chceš vědět víc? Tak mrkni na Kurz AI (naucme.it).
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.