- JIT-X
- Posts
- JIT 24 - Neseď jen u toho komplu
JIT 24 - Neseď jen u toho komplu
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.
Ahoj,
slyšel*a jsi už někdy větu: „Neseď furt jen u toho komplu?“ My ji slyšíme často. Počítač je náš život. Kdyby to mělo smysl, vezmeme ho i na pustý ostrov. Pokud to máš podobně, tak možná nastal čas se zamyslet, jestli je to zdravé kamarádství. Jako každý vztah je to náročné a ukrývá to problémy, které nejsou na první pohled vidět. Jako je vliv na zdraví. Tak neváhej a vrhni se na první článek.
Poslouchej, co ti říkám!
Vnímáš, co ti říká tvoje tělo? Zkus si zavřít oči. Na chvíli se zastavit a přemýšlet, kdy naposledy tě něco bolelo. Určitě to nepřišlo jen tak, něco tomu předcházelo. Možná něco, co máš naučené. Zbavit se stereotypů je náročné. Musíš své tělo poslouchat a pak ho přesvědčit. Jak na to ti ukáže Míša Píšková ve svém příspěvku. Hlavně si nezapomeň zkusit sednout podle návodu. I když se ti může zdát vtipné se chytnout za zadek, abys poznal*a svoje sedací hrboly.
Neprogramuj v posteli!
Sedím doma za kuchyňským stolem, programuji. Sedím doma v posteli a programuji. Bolí mě za krkem. Bolí mě bedra. Bolí mě ramena, jak je zvedám kvůli nesprávné výšce stolu. Bolí mě ruce, protože je mám v posteli divně zalomené. Ano, zní to jako zkušenost. Ne všechna místa jsou vhodná pro práci. To by měl mít na zřeteli náš zaměstnavatel, pokud chodíme do kanceláře, ale i my doma na homeoffice/remote. Programovat z postele není nezdravější. Proto stojí za to investovat do ergonomického pracoviště. Jaké jsou odhady na náklady na takové pracoviště se dozvíš v následujícím článku. Pokud chceš se svým místem udělat něco hned bez velkých investic, zkus se zamyslet, jak využít věci doma. Buď kreativní. I z krabic od mléka a desky ze skříně se dá udělat standing desk na vyšším parapetu.
Qwerty nebo Qwertz
Rozložení klávesnic je mraky Qwerty, Qwertz, Colemac, Dvorak… . Přemýšlel*a jsi někdy nad tím, proč je někdo takhle uspořádal. Je to velká věda, nestačí jen hodit náhodně písmenka. Hraje v tom roli mnoho faktorů. Jedním z nich je třeba i používanost písmen v daném jazyce. Jak optimalizovat úsilí při práci na klávesnici řeší projekt Carpalx. Neznamená to, že teď musíš nutně změnit rozloženíí klávesnice a přeučit se na jiné. Pokud ti vyhovuje tvoje současné rozložení, není k tomu důvod.
Švýcarský nožík vývojáře
Už jsme dostatečně moralizovali. Určitě jsi se protáhl*a, zamrkal*a a správně posadil*a, takže nastal čas se vrátit ke zkoumání webu. Ale čím začít. Přece nejlepším přítelem frontendisty, testera, či kohokoliv, kdo pracuje s webem. DevTools! Takže až navnímáš správně svoje sedací hrbolky, tak si pusť přednášku. Nebo si zkus postavit nějaký standing desk a na přednášku koukej ve stoje.
Události, komentáře
Tentokrát nebude přednáška! Ve středu 8.11. se můžeš těšit na diskuzi Zůstaň zdravá/ý i za počítačem. Téma zdraví je extrémně rozsáhlé, proto to nebude nudná plytká přednáška. Míša sice vysvětlí nějaké základní cviky, ale spíš se budeme věnovat tobě. Tak se neváhej připojit a připrav si otázky.
Středa 8.11. je natřískaná událostmi. Pokud se chceš socialiovat a jsi v Prahy nebo Brna můžeš vyrazit na akce Frontedistů. V Praze chystají přednášky na téma Jak podpořit pozornost, Jak využít sílu společné práce. V Brně neformální hospodský sraz s názvem Diskuzní večer na téma AI při vývoji + frontend kvíz.
Náš první meetup se blíží! Přípravy jsou v plném proudu. V rámci Týdne pro Digitální Česko, chystáme 21.11. v Brně akci Poznej svět IT. Koukni na pozvánku, rádi tě uvidíme v Brně! (Máme omezené prostory, proto je potřeba se přihlásit.)
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.