- JIT-X
- Posts
- JIT 21 - Kryptonit není jen jeden
JIT 21 - Kryptonit není jen jeden
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.
Ahoj,
často se stává, že firmy si svůj projekt omezují samy, aniž by si to uvědomovaly. Jak? Neposkytují kvalitní prostředí pro vývoj, či testování. Nebo tříští pozornost svých zaměstnanců. Chtějí z nich mít superhrdiny, co umí vše. Příkladem může být mýtické zvíře fullstack vývojář. Dnes se podíváme na dalšího hrdinu, co by mohl klidně jít k Avengers, a to automatizovaný tester. Tak neváhej a vrhni se na první článek.
Hlásím se z Kryptonu
„Ahoj, jsem tester, váš nový superhrdina.“ Takhle by možná mělo začínat každé seznámení testera s novým týmem. A hned na to, by měl vysvětlit: „Jsem vlastně najatý, abych dělal v podstatě holku pro všechno.“ Ano i to je bohužel častá praxe. Na manuální testery je tlak posunout se k automatizaci. Testerům, co se věnují automatizaci, naopak často není poskytnut čas na automatizaci. Ale vlastně by měli stihnout všechno. Jenže i oni mají svůj kryptonit a ne jeden. Přečti si názor Lucie Tvrdíkové, který se opírá o dost výstižných ukázek z praxe.
To je chyba prostředí
Na produkci se to takhle nechová. To je chyba prostředí. Prostě tahle část testovacího prostředí nefunguje. Víme o tom, prostě to nebylo ještě naiplementováno. Taková chyba je tam den, týden, měsíc. Všichni si na ni zvyknou. A pak přestanou řešit, že testovací prostředí se liší. Protože všichni víme, že to je chyba prostředí. Tak proč si vlastně hrajeme na testování, když je prostředí nespolehlivé?
Něco je špatně
Ta stránka se mi špatně čte. Je to náročnější. Musím napínat oči. Unavuje mě to. Co je špatně? Třeba má nízký kontrast textu. Je důležité, pokud chceš, aby tvoje stránky byly uživatelsky přívětivé, mít text v kontrastu s pozadím. Ale měřit to jen okometricky není správná cesta, v DevTools je na to nástroj.
Jsem ičař
Na Masarykově univerzitě je předmět, který se zabývá jaká je práce na IČO. Předmět probíhá ve spolupráci s organizací Na volné noze, která sdružuje odborníky, kteří se rozhodli jít vlastní cestou. Přednášky předmětu byly zvěřejněny pod názvem Od UČO k IČO. Pokud ti je první zkratka neznámá, tak neboj, není to další děsivý pojem. Je to identifikace studentů Masarykovy unerzity - číslo, které každý student vysype z rukávu, i když ho zrovna probudí. Ale zpět ke kurzu. Nejedná se o nudné suché přednášky plné teorie. Jsou nabité poznatky z praxe.
Události komentáře
Dny AI 2023 se na týden přesunuly do Plzně. Takže pokud jsi z Plzně neváhej vyrazit na nějakou přednášku. Pokud ne, tak neboj přestěhují se ještě do Ostravy a skončí za tři týdny v Praze.
Když smícháš Python a pivo, co vznikne? No přece Pyvo 18.10. v Praze. A co od toho očekávat? No přece nějaká ta přednáška a pak spoustu networkování.
Frontend komunita je velice aktivní. Každou chvíli se v ní něco děje, tentokrát můžeš zamířit na ReactGirls & Mews meetup 19.10. v Praze. Setkání je určené pro všechny frontend vývojářky a vývojáře, ať už začínáš, nebo ne.
Je PHP mrtvé? Záleží na úhlu pohledu. Sraz Přátel PHP v Brně 18.10. tě určitě vyvede z omylu. Pokud je to tvůj oblíbený jazyk, neváhej se přidat na sraz.
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.