- JIT-X
- Posts
- JIT 20 - ChatGPT je jen špička ledovce
JIT 20 - ChatGPT je jen špička ledovce
Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.
Ahoj,
ChatGPT je kámoš. Kdo ho nezná, jako by nebyl. Dobře se s ním povídá. Když nevíš, poradí ti. Ulehčí ti práci. Ale nemůžeš ho slepě následovat. Není potřeba vypnout mozek, protože chatování s AI ten nudný problém vyřeší. Vždy je potřeba vše brát s nadhledem a přemýšlet nad odpovědí. Protože pak se lehce stane, jako nám výše, že zaměníme AI a ChatGPT. AI ≠ ChatGPT. Ale o tom více v dnešním díle. Tak neváhej a vrhni se na první video.
ChatGPT je jen špička ledovce
Co se ti vybaví, když se řekne AI? ChatGPT? Umělá inteligence tu byla dřív než boom s ChatGPT. Co třeba personalizace reklam, rozpoznávaní obličejů na fotkách na Facebooku, či poražený mistr světa v šachu. Přikladů bychom mohli dát víc. Podívej se na rozhovor s Janem Romportlem, kde velice stravitelnou formou podává, co vůbec znamená inteligence a jak vlastně funguje. Celý rozhovor je placený na herohero, ale veříme, že i ta veřejně dostupná část na YouTube je informačně neskutečně nabitá. Hlavně si pamatuj AI ≠ ChatGPT.
ChatGPT je můj učitel
Když nevíš, zeptáš se ChatGPT? Ale musíš umět vyhodnotit, jestli ti nekecá. Obecně platí, že výstup z ChatGPT by se neměl bezmyšlenkově kopírovat. Mělo by se nad ním uvažovat a brát ho spíše jako pomoc. Co ale, když se rozhodu, že si z ChatGPT udělám lektora? Článek je trošičku starší a rozhodně není myšlený nachytali jsme ChatGPT. Ber ho jako ukázku, co se s ChatGPT dá dělat a že ke všem informacím musíš přistupovat racionálně.
Společně to zvládneme
Pair Programming je metoda programování, kdy se dva programátoři/vývojáři/testeři/kodéři prostě kdokoliv, kdo píše kód, sejdou a společně se podívají na problém. Zní to možná trošku děsivě. Možná ti v hlavě šrotuje: „Někdo mi bude koukat pod ruce. To je nemyslitelné. Budu se stydět a nepůjde mi to.“ Pair Programming není programování na tabuli před celou třídou, abys dostal jedničku. Není ani o tom ukázat, že jeden z vás je lepší nebo pro kontrolu něčí práce. Cílem je společně se poprat s poblémem. Společně posunout vývoj dál. Případně se od sebe něco naučit. Sdílet své znalosti. Tak si neváhej rady z článku vyzkoušet s nějakým kamarádem/kolegou. Nemusíte se setkávat fyzicky. V článku jsou zmíněné nástroje, které se dají využít, ikdyž jeden z vás sedí na pláži.
React
Dnes oblíbená knihovna neměla nejlehší začátky. Přece jen měla na trhu konkurenty. Tak jak se stalo, že o ní slyšíš na každém kroku. Příběh, který není jednoduché popsat v pár větách začíná ve Facebooku. Naštěstí existuje dokument, který nám může celé přiblížit.
Události komentáře
Již toto úterý 10.10. v 17:00 se Jan Romport na stream navIT podívá na téma Programátor v AI světě. Kromě toho, jak se AI posunula za poslední dva roky, se podívá, jak AI může změnit trh práce. Tak neváhej a přijď. Streamujeme na LinkedIn a Facebooku. Záznam bude do dvou dnů na YouTube.
Čtyři týdny workshopů, přednášek, akcí slibují Dny AI 2023, které tento týden 9. 10. začínají v Brně. Neboj, pokud nejsi Brňák. Příští týden se stěhují do jiného města. Během dalších čtyř týdnů navštíví Plzeň, Ostravu a skončí v Praze. Podívej se na program, třeba se tam něco pro tebe najde.
Tendo týden budou hned dvě konference. První je frontedový svátek v Brně v podobě FrontKonu, který pořádají Frontedisti.
Druhou je testerská konference Tesena Fest v Praze, která nabízí spoustu zajímavých přednášek.
Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.
Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.