• JIT-X
  • Posts
  • JIT 17 - Šťastný uživatel, šťastný život

JIT 17 - Šťastný uživatel, šťastný život

Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.

Ahoj,

dnešek je zaostřen na uživatele. Ti jsou spjati s vývojem hned od začátku… tedy měli by být. Aplikaci vždy pro někoho vyvíjíme. I když jde o interní aplikaci, někdo ji bude používat. Když aplikaci používáš, tak z ní máš nějaký zážitek. Tím se zabývá UX Designer. Jak s ním ale komunikovat jako vývojář nebo tester? Není to tak těžké jak si myslíš. Tak neváhej a vrhni se na první článek.

Boříme překážky

Už několikrát jsme upozorňovali na vztah tester-vývojář, ale nesmíme zapomínat i na další členy týmu. Na UI/UX designéry jsme nejednou slyšeli stížnosti jak od vývojářů tak od testerů. Přitom kolikrát jde zase jen o problém s komunikací. Tentokrát je zeď na balíčky přesunuta do jiné části týmu - UI/UX versus zbytek týmu. Odstraňme všechny překážky a komunikujme spolu. Jde nám v týmu o stejný cíl a to kvalitní produkt.

Optika uživatele

Tyjo ta appka je hezká, ale rozumí jí uživatel? Při navrhování a vytváření aplikace je důležité se podívat na ni i optikou uživatelů. My rozumíme konceptům, které tvoříme. Ale uživateli můžou připadat náročné. Obzlášť když ještě změníme nějaké základní koncepty, na které je zvyklý. Více o uživatelích a jejich zkušenostech se můžeš dočíst v následujím článku.

Co má hodnotu?

Je to všude. Na každém blogu je spousta klišé o nastavování si hodnot. Ale napadlo tě někdy zapřemýšlet, jaké hodnoty jsou nastavené na projektu? Pokud ještě ne, nevadí. Třeba časem s postupem seniority, to přijde. Více se dozvíš v LinkedIn postu, kde se mluví mimojiné o e-booku, který jde do hloubky dané problematiky.
Ještě bychom chtěli vypíchnout nejméně dva koncepty, které nás zaujaly. Jedním z nich je, že když píšeš o tom, co znáš, naučíš se nové věci. Máme to ozkoušené na přípravě kapitol. Druhým je: neříkej hned ostatním řešení, nech je se rozmotat. Stačí je naťuknout. Nemusíš hned psát: ,,tenhle řádek kódu ti pomůže.” Stačí například zmínit, jak se koncept jmenuje či poslat nějaký odkaz, kde se to řeší.

Frontend se furt hejbe

Uživatelé se setkávájí s hlavně vizuální stránkou webu. Pozadí je nezajímá. Chtějí mít co nejlepší zážitek. Proto je dobré sledovat novinky ze světa frontendu, abys věděl*a, jak jim ten zážitek obstarat. Krátké ohlednutí za létem si můžeš přečíst v následujícím článku.

Události komentáře

Pokrok nezastavíš. A ani Java se mu nevyhla. 20 září na FI MU v Brně pořádá Red Hat večer o Javě 21, která vychází den předtím.

Prázdniny jsou za námi a my opět přicházíme se sérií streamů
navIT. Těšit se můžeš na spoustu zajímavých témat od programování přes AI k tomu jak se má sedět. 27.9. od 18:00 se podíváme na citlivé téma - plat. Chceš-li vědět jak si říct o zvednutí platu přijď příští týden na přednášku Petra Glasera. Zároveň bychom chtěli upozornit, že omezujeme streamovací platformy na LinkedIn a Facebook.

Nestihl*a jsi předchozí díly? Máme archiv.

Pokud by sis chtěl*a o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.