• JIT-X
  • Posts
  • JIT 1 - První dávka čtení

JIT 1 - První dávka čtení

Učení je nikdy nekončící proces. V IT to platí dvojnásob.

Ahoj,

první JIT je tady a s ním první dávka nabušených informací. Vybraných na základě mnoha dotazů, které dostáváme. Tak neváhej a vrhni se na první článek!

Tester není nepřítel

Čím dřív je objevena chyba ve vývoji, tím levnější je její oprava. Jeden z hlavních argumentů proč mít v týmu QA - testera. Ale vždyť si to můžou testovat sami vývojáři? Ne! Proč? O tom se můžeš dozvět v následujícím článku od společnosti FlowUp

Kromě znalostí je důležité umět komunikovat. Platí to všude, u testerů dvojnásob. Jejich práce není kritizovat. Jejich práce je zajišťovat kvalitu. Problém je, že se na to tak ostatní nemusí dívat. Když ti někdo začne vrtat do tvé práce a pak ti na ni dá zpětnou vazbu… jak se na něj díváš? Bereš to s nadšením nebo jsi naštvaný a chceš mu to omlátit o hlavu?

Asi záleží na tom, jak zpětná vazba byla podaná, v jakém rozpoložení jsi, kolik času jsi strávil na práci. Proto to mají testeři těžké a musí umět komunikovat. Hezkou přednášku o komunikaci měla koncem minulého roku Anastasiia Prokopeva ze společnosti Mews.

Kdy budu senior?

Kolik potřebuji mít let praxe? Mám pocit, že už mám dostatek technických znalostí, ale furt nevím, jak překročit ten pomyslný práh. Jak se senioři stali seniory? Na tohle téma jsme měli nejednu debatu.

Růst v kariéře není podmíněný jen hard skills (věci, co se dají znalostně naučit) ale i soft skills (nenaučíš se je tím, že se dozvíš informace). A ty jsou pro ten posun možná nejdůležitější. Protože to chce trochu troufalosti. Seniorem budeš v moment, kdy se za něj prohlásíš a budeš si věřit. Ale taky to chce kapku soudnosti. V moment, kdy se teprve učím, co je to cyklus, tak to není vhodné. Skutečně do hloubky se jde v tomto článku:

Vyhladí AI ajťáky?

AI hejbe světem. Je jí tempo je vražedné, jejím revírem je internet.

Je naším protivníkem? Ne.

Vyhladí juniory? Ano, pokud se ji nenaučí používat. Ti, co se ji naučí používat, ji budou brát jako kamaráda. Místo hledání na Stack OverFlow a Googlu se budou radit s ChatGPT.

Je důležité se učit programovat? Ano! Stále je důležité tomu rozumět. Protože AI není neomylná. Umí jen to, co je napsané na internetu a ten nemusí vždy obsahovat správné informace.

Proto se nemusíme bát. Stačí mít otevřenou hlavu a umět se ptát. Více se o tom napsal Honza Javorek

Pokud by sis chtěl o některém článku popovídat, rádi tě uvítáme na našem Discordu v sekci diskuzní fórum v tématu JIT.